Pinned Protein Tozu Nedir, Ne Değildir

  This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our use of cookies. More details

  • Protein Tozu Nedir, Ne Değildir

   Protein tozu kullanımı bu spor içi münakaşaların en çok yoğunlaştığı konuların başında geliyor. Ben bu konuda sizin adınıza bir yargıya varmayıp, bu hususta var olan bilgi kirliliğini bertaraf etmek için sadece belli noktalara değineceğim.

   Öncelikle protein tozu steroid değildir. Steroid hakkında kabaca bilgi sahibi olamak için buradan bir alıntı yapıyorum:

   “Anabolik steroidler ya da teknik adıyla anabolik-androjen steroidler veya halk diliyle steroidler, vücutta testosteron veya daha etkin formu olan dihidrotestosteron (temel erkeklik hormonları) etkilerini taklit eden ilaçlardır. Bu ilaçlar
   hücrelerde protein sentezini arttırarak dokuların gelişimini uyarırlar. Etkileri özellikle kas dokusunda belirgindir. Anabolik steroidler ayrıca seste kalınlaşma, vücut kıllarında artış, testislerde büyüme gibi erkeksi özellikleri (erkeksi sekonder seks karakterleri) geliştiren androjenik ve virilizan özelliklere sahiptirler.

   Anabolik steroidler ilk kez 1930'larda bulunmuş ve sentezlenmiştir. Günümüzde halen
   kemik gelişimi, erkek ergenliğini uyarmak, kanser ve AİDS gibi kronik hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Bunların dışında çok geniş bir kullanım alanları mevcuttur. Ayrıca vücut gelişimi ve atletik performansın arttırılması gibi medikal olmayan durumlar için de kötüye kullanımı vardır. Bununla birlikte karaciğer hasarı, kolesterol seviyelerinde zararlı değişiklikler, kalp kası zararı, hipertansiyon gibi yan etkileri vardır. Ayrıca hormonal dengesizlikler sonucu jinekomasti ve testiküler atrofi de yapabilir.”

   Görüyoruz ki streoid bir ilaçtır. Şimdi de protein tozunun kaynağına inelim:

   Peynir altı suyu, yumurta, süt, soya, et gibi birçok farklı gıdadan elde edilen bir ek besindir, sporcu takviyesidir ya da evrensel jargonla supplement’tir. Vücudunuzda hormonal bir değişikliğe sebep olacak bir ilaç değildir steroid gibi.

   Her besin gibi protein tozu da alerjik bir reaksiyona sebep olabilir bazı şeylerden muzdarip insanlarda. Mesela laktoza olan alerjiniz nedeniyle protein tozu sizde epey gaz yapabilir. Benzer durumlar ile karşılaşmamak için kontrollerinizi yaptırıp, tolerans durumunuzu öğrenebilirsiniz bu besine karşı. Yine her gıdanın abes bir şekilde fazla tüketimi tehlikeli olduğu için protein tozunu da rasyonel bir şekilde tüketilmesinde fayda var.

   İnsanları protein tozu kullanmaya iten sebepleri yüzeysel olarak ele alalım. Protein tozunun katı gıdalara nazaran daha hızlı sindirimi, antrenman sonrasında protein tozu kullanımını yaygınlaştıran en büyük sebep. Tabii ki farklı kaynaklardan elde edilen protein tozu farklı sindirim süreleri sebebiyle, tercih edilen kullanım zamanını değiştirebiliyor. Diğer bir nokta da gün içerisinde ihtiyacımız olan proteini farklı değişkenler sebebiyle alamadığımız zaman bizim için az da olsa telafi unsuru haline gelebiliyor protein tozu. Bunu sağlayan da tüketiminin pratik olması, markalara göre değişmekle birlikte iyi bir tat barındırması gibi sebepler diyebiliriz.

   Diğer yandan protein tozu sihirli bir iksir kesinlikle değildir. İçtiğinizde maalesef Hulk’a dönüşmeyeceksiniz. Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi sadece bir destek ürünü. Öyle ki size gün içerisinde yediğiniz tavuktan, yumurtadan daha fazla yarar sağlamayacak. Atletik bir yapıya bürünmek için elzem olan şey beslenmenizdir(et, süt, yumurta, kompleks karbonhidrat..), protein tozu değil. Ki bu durumda dengeli beslenmiyorken protein tozu kullanımı beyhude ve lükstür. Öncelikle beslenmemizi bir düzene sokmalıyız.

   Ufak bir de not, protein tozu çocuk ek besinlerinde(bebek mamaları) ve enteral beslenmede de kullanılabiliyor.
  • Çok bilgilendirici bir yazı olmuş, bu konudaki fikrim şu; ortada bir gerçek var, o da böyle ürünler var ve peynir ekmek kadar olmasa da satılıyor, o zaman bu ürünler yokmuş gibi davranamayız, herkese süt iç, tavuk ye diyerek sırtımızı bu ürünlerin varlığına dönemeyiz, dönersek biz yanılır doğru yapmış olmayız. Var olduklarını kabul edip, haklarında en ince ayrıntıya kadar bilmek hem bizim hem de üyeler için oldukça önemli. Bu bilgilerin mümkün olduğunca doğru ve kaynaklara dayanması da ayrıca önemli. Böylece bu ürünleri kullanan üyelerimiz konu hakkında daha da fazla sağlam bilgiye sahip olacaklar diye düşünüyorum.

   Sizin bu güzel yazınızdan sonra neden protein tozları ile ilgili bir alt forum açmayalım dedim. Şimdi o alt forumu açıyor ve bu güzel yazıyı sabitliyorum. Gerisini ve daha ayrıntılı konuları "Protein Tozu" forumunda konuşmak dileğiyle :thumbsup: Ayrıca bu fikrim diğer supplementler için de geçerli, yeri geldikçe ve ihtiyaç doğdukça "protein tozu" gibi o supplementler için de mesela "yağ yakıcılar" "pre-workout" ürünler gibi alt forumlar açabiliriz.
   *** Şınav çekmeden okumaya devam etme, yat ve şimdi, şu an sadece şınav çek. Artık SVG'ye ilk adımını attın, tebrikler.***
   ***