Bilek Güreşçilerinin Gücü

  This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our use of cookies. More details

  • Bilek Güreşçilerinin Gücü

   Konuyu doğru yere mi açtım bilmiyorum.Yanlış yere açtıysam şimdiden kusura bakmayın.

   Bilek güreşçilerinin bilek gücünü merak ediyorum.Mesela Engin Terzi birine yumruk atsa bb ile uğraşan birinden daha mı güçlü yumruk atar ? Bunlar tabii ki kişiden kişiye değişir ama bi genelleme yapsak nasıl olur ? Ya da Engin Terzi tokalaşırken karşıdakinin elini çok iyi sıkıp,canını çok acıtabilir mi ? Kavanoz açma,bir şeyleri sıkma gibi işlerde bb ile uğraşanlardan daha mı iyi oluyorlar ?

   Biraz saçma gibi gözüküyor sorum da gerçekten bunları merak ediyorum.:D
  • O belli olmaz şimdi boks ile bilek güreşi ayrı sporlar boksta bacaklardan kuvvet alıp onu koluna bileğine aktariyorsun ama kum torbası yumruklamak bilek güreşine faydası çok onu biliyorum. Bilek güreşinde de tekniğe göre güçlü güçsüz yanların çıkıyor mesela ben uzun kollularda yenemediğim yok neredeyse hook grip ama kısa kollularda olmuyor yani atabilir ama o işte teknik de önemli boksta birçok kas aynı anda çalışır bilek güreşinde biraz daha az kavanoz mevzuatı gelirsek evet kavrama ve ezme crusher kuvveti dediğimiz el gücü yüksek olduğundan rahat açarlar.
  • cnbrt nin dediği gibi farklı branşlar. Özellikle boks vb. dövüş sporları ( güreş hariç) ağırlıklı olarak itiş kaslarını (göğüs,omuz, triceps) çalıştırır. Bilek güreşinde ise tekniğe göre değişse de çoğunlukla çekiş yani sırt ve Önkol kasları çalışır. Yanii sporcunun farklı yerleri gelişir. Teknik kısmı zaten en büyük fark :) verdiğiniz örneğin tam tersini söyleyeyim sınıftan Avrupa şampiyonu muay Thai, wushu şampiyonlarını amatör bir sporcu olarak bilek güreşinde yeniliyorum. Yani elit seviye olmalarına rağmen bilekle alakaları yok, aynısı bilek güreşcisi için de geçerli :)
  • @abseto @cnrbrt

   Peki şunu sorayım.Atıyorum ortalama 1 yıldır bilek güreşiyle uğraşan bir sporcu düşünün.Bu kişinin inşaat işçileri kadar sağlam bileği olabilir mi ? İnşaatta çalışan insanları biliyorsunuzdur.Çok haşmetli ve sert elleri oluyor.Hani bazıları eliyle dalak sökecek cinsten.:D Bir bilek güreşçisinin o kadar güçlü elleri ve sağlam bileği olabilir mi ? Engin Terzi ya da 1 yıldır bu sporla uğraşan ortalama biri mesela ?
  • Duruma göre değişir. Başlangıçta spor geçmişi, kilosu, genetiği vb. Birçok faktör var. Kabaca ortalama birisi bir senede bilek güreşiyle uğraşmayan çoğu kişiyi yenebilecek seviyeye gelir diye düşünüyorum. Sonda engin Terzi demişsinde o adam 30 yıllık bilek güreşcisi :) velhasıl kelam istiyorsan basla dene 1 sene sonra farkı görürsün :)
  • abseto wrote:

   Duruma göre değişir. Başlangıçta spor geçmişi, kilosu, genetiği vb. Birçok faktör var. Kabaca ortalama birisi bir senede bilek güreşiyle uğraşmayan çoğu kişiyi yenebilecek seviyeye gelir diye düşünüyorum. Sonda engin Terzi demişsinde o adam 30 yıllık bilek güreşcisi :) velhasıl kelam istiyorsan basla dene 1 sene sonra farkı görürsün :)

   Bilek güreşine başlamak istiyorum ama bulunduğum bölgede adam akıllı bu işle ilgili salon veya kulüp yok.Evde sadece bilek hareketleri yaparak bileğimi güçlendirmeye çalışıyorum ama o da yeterli değil di mi ? Asıl faydayı sürekli bilek güreşi yaparak kazanırım diye düşünüyorum ama malesef öyle bir ortam yok.:/
  • sana tavsiye vereyim mi git kaya kütük odun kaldır ağaçlarda barfiks çek ağaçlara halat gibi tırman ellerini kullanmadan ben hep öyle çalışırım + olarak evde lastikle direnç sağlayıp sınav barfiks gibi hareketler ve onları zorlaştırırım. Yetmezse abimi sırtıma alıp 90 kilo öyle sınav çekerim + tırmanış sporu yap tırmanış da yaparım, sirt çantası al içine taş kum koy onu farklı farklı tutarak yürü kolların iyice yanana kadar sonra biceps curl yapar gibi statik bekleme yap hammer curl de statik bekle barfiks de avuç içleri karşıya bakacak şekilde eller birbirine yakın şekilde çek 1 tane çek 15 sn bekle tekrar çek yani hareket çok fitdr hocamın yaptığı gibi betona sap yapıp girya yapabilirsin. Forumda bilek için sandalye ile ilgili chair ... Diye bir hareket vardı ismini unuttum tam onu yapabilirsin dumbell varsa havluyla bağlayıp öyle curl yap seçenek çok, yeter ki yapmak iste. Çok yazdım bu kadar yeter
  • Sea wrote:

   Yok spor yapıyorum zaten de bilek güreşi çok az yapıyorum.Asıl fayda bilek güreşi yapmaktan gelmez mi ?
   Bilek Güreşin'de Masa antremanlarıda, ağırlık antremanlarıda önemlidir. Klüp olarak Masa antremanlarını haftada 1 gün yapıyoruz, genel olarakta bilek güreşçiler Masa antremanını 1 haftada 1, 2 haftada 1 veya 10 günde 1 olarak yapıyorlar. Bunun sebebi masadaki zorlamayı ağırlık kaldırmaya benzetemeyiz orda maximal zorlamalar var ve ağırlık kaldırmak gibi değil tendonlarımızın gerçekten fazla zorlandığını söyleyebiliriz.
   Spor yapıyorsan devam et bilek güreşine yönelik hareketler ekle eğer bilek güreşinde iyi olmak istiyorsan.
   Bilek güreşi içinse dediğim sürelerde antreman yapmayı sağla.

   Konuya gelince biz bilek güreşinde genellikle büküş-çekiş gücü olarak güçleniyoruz, bi yumruk atmak biraz daha itiş gücü farklı kaslar çalışıyor. Yanlış bilmiyorsam ağırlık kaldırmakta kırmızı kaslarımız çalışırken, yumruk atma yani mücade sporlarında beyaz kaslarımız çalışıyordu. Tabi bir aparkatı koyduğunuzda bicepsinizi hissediyorsunuz çünkü açı olarak bakarsak aparkat, bazı biceps hareketlerine benzer bunlar ayrı konular.

   Bir Vücut Geliştirmecideni iyi yumruk atarmı olayı ikisininide çalışması bu olmadığı için yorumsuz benim için ama bir vgciden daha iyi kavrama kuvvetine sahiptir bu kesin, hatta sadece kavrama değil, bükmede ve çekiştede gerçekten iyi olduğumuzu söyleyebiliriz çekişten kastım row olarak...
  • Öncelikle kimin eli daha sert diye bakarım. Birisinin kafasına patatesle vurursan mı daha çok hasar verirsin yoksa aynı boyutlarda bir kaya parçasıyla mı? Bilekçilerin ortalamanın en az 2 katı kavrama gücüne sahip olduklarını düşünürsek bu adamlardan yumruk yemek pek hayırlı olmaz.
   Güçlü yumruk için birden fazla etken var. İdman pratiği, genetik şans, kalça, bacak, merkez bölge ve omuz kasları yanında el ve bilek gücü. Gücün aktarıldığı son nokta bilekler ve el olduğu için kilit önemde. Bu nedenle güçlü kavrama=güçlü yumruk diyenler de var.