Muscle up

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our use of cookies. More details

• Bugün , patlayıcı kuvvet üzerine bir çalısma yaptım.

ve kendimi videoya aldım sayıya odaklandığım için , ilk 2 3 ü düzgünken diğerlerini yapamamışım bile.

bu benı çok düşündürdü , acaba sürekli barfiks çekerken sayıya ulasmak icin calıyormuyum diye.

barfiksin peşine dips girdim , göğüse değdirmeli yaptım bu kez.

ömrü hayatımda tricepsime bu kadar vurmadı , aşırı pump yaptı kası iliklerime kadar hissettim.

şimdi benım kafamda sorular var ve bu hayra alamet değil.

çünkü inandığım şeyde sonuna kadar gidebilen biriyim ama şüphedeyken asla

En başlarda hedefim , 20 barfiks ve muscle up yapabilmekti , ama bunlara yaklaştıkça hep yukarılara taşımaya başladım.

ne yapacağımı hiç bilmiyorum , kafam allak bullak.

İnternetten jimnastikçilerin videolarını izleyip gaza gelen biriyim , ve o adamlar en az 5-6 yıllık sporcular.

ve insan kendini kıyaslayıp yetersiz buluyor.

Mesele belkide tamamen kafa yapısı , çünkü haraketleri yeni yaptığım için düzgün formda yapamamam normal ama kafaya takan biriyim.

kaliteye mi odaklanmalıyım yoksa sayıya mı bilemiyorum , biraz düşünmem gerek.

çalışmam şöyleydi.

5x2 , ters düz el değişmeli
      5x2 , el kaldırma
      7x2 , geniş + dar .

Çoğunda kafam barın üstüne çıkmamış.

5 muscle up , 8x5 bar dips.
      Sadelik , İhtişamın anahtarıdır.
    • Beyler merak edenler için çalışmalara son hız devam ediyorum.

Ama bu muscle up kadar nefret ettiğim bir haraket daha olmadı belki ilk yapmaya çalıştığım haraket olduğu içindir bilemiyorum.

kipli yaptım barın üstüne çıkabiliyorum diye seviniyordum aradan 3 hafta felan geçti.
      Formu düzeltmeye uğraştım biraz düzelttim ama hala istediğim tekrarda yapamıyorum.

üst üste 2 tane yapabiliyorum en fazla ve çok yorucu.

yorulduktan sonra teknik meknik kalmıyor 5-6 taneden sonra barın üstüne çıkamıyorum çok moralim bozuk.

direnç lastiğim olsaydı keşke tekniği vucuduma daha hızlı öğretebilirdim.

Barfiks sayımda son 16 lardaydı ama bu yakınlarda maximal denicem 20 yada 18 19 tane çıkacağına eminim.

konuya devam etmeyi de düşünüyorum.
    • dün istasyon şeklinde bomba bir antrenman yaptım.

5-6 haraketten oluşan bileşik+izole egzersizler

5-6-7-8-9-10 olarak
      Dinlenmeyide az tuttum ve aşırı pump ve yağ yakımı gerçekleştirdim.

Ve şunu anladım muscle upa giden en kestirme yol l sit yada bacakları öne uzatarak barfiks çekmek bunu yapınca barın üstüne çıkmak kolaylaşıyor, hafif bacak çekerek zaten göğüse kadar barfiks çekiliyor, konumu takip eden ve muscle up yapamayan arkadaşlara tüyom budur.

The post was edited 1 time, last by Endless ().

• ağırlık ile barfikste ise biraz daha ilerledim , 20 kiloda 5x5 yapabiliyorum artık.

21-22 kgde 2-3 tane çekiyordum ama gerisi gelmiyordu, yavaş yavaş güçleniyorum.

Vücudum yeterince şekil aldı , ama tamamen amaç meseleymiş bu , şahsen kas büyütmek değildi amacım , amacım güçtü.
      ve gücün yanında birazda vücut yaptım .d

kollarım 32den 35e çıktı.
      göğüs kasım hic yoktu şuan baya büyüdü yani :D ölçmeyi bilmediğim için bir şey diyemiyorum.
      sırtım aşırı gelişti , 2 parça oldu yağ yaktıktan sonra daha parçalı gözükecek.

zamanında bacak çalıştığım için bacaklarım kalın , üst vucudum inceydi şimdi tersi oldu , üst vucudum aşırı gelişti bacaklar ideal. tam istediğim gibi.

hayallerin peşinden koşmak gerekiyor ve bende hayallerimin peşindeyim.

temel hedeflerim arasında.

30 barfiks , 50-60 dips ,

+30 yada +40 kg barfiks.
      +50 yada +60 kg dips yapabilmek var.

muscle upta nizamiliği sağlayıp patlayıcılığı arttırdıktan sonra ağırlık ile yapabilmek istiyorum.

üst vucudt için harika bir antrenman.

yazması kolay ama yapması bir o kadar zor , şuan aşırı motiveyim

Disiplin ile ıhtan ıhtan geliyorum.

birde ramazanda abandığım için baya yağlanmışım ölçtüm , %17 yağ çıktı vucudumda antrenmanları uzattım yağ yakıyorum sürekli ama nereyi çalıştırırsak oradan yağ gidiyor , karnım belim çok kalınlasmış şimdilik oralara abanıp fitleşeyim biraz daha.

sonra fotoğraf atacağım buraya.

şimdilik bu kadar.
    • Bugün bayağı calıstım neredeyse tüm vucut.

110 barfiks.
      85 dips
      50 ağırlık ile dips.

kamyon lastiği ile bacak antrenmanı gibi bir şey yaptım , lastik 70 kg - deniz kenarında yasadıgım icin kopmus bir halat buldum kıyıda ağırlığı çok yüksekti eve götürmem zor oldu ama götürdüm ve lastiğin içine katlayarak koydum ve yaklasık 20 kilo kadar ağırlık arttmıs oldum , yakınlarda elime tartı geçti lastiği ölçtüğümde 90kg gözüküyordu biraz hata payı olabilir .

bununla yürüme , çevirme ve arasına girip kaldırma yaptım deadlift gibiydi ama tamamen kalça ve bacaklara vurdu.
      3 set yaptım bunu aşırı zordu.

sürekli aynı ağırlık ile calıstıgım icin ve halterde ağırlık yeri kalmadıgı için 5 litre su siselerini halterin arasına sıkıştırdım ve 35 kg bir ağırlık elde ettim.

5x5 biceps curl yaptım.
      omuz pres yaptım

haftada 4 gün çalıstıgım icin onların pesine vucudumda eksik gördüğüm yerleri güçlendirmek için 2 bölge olarak calısmayı düşünüyorum.

Bugün çok yoruldum ama harikaydı , herkese sağlıklı ve iyi sporlar dilerim.
    • Bugün tartıldım ve 79 kilo olduğumu öğrendim.

düzeni oturttum sayılır , 80 kilo parçalı bir halde olmak benım için yeterli olacaktır.

3 ay daha bu şekilde çalışmalarıma devam etmeyi düşünüyorum.

bu 3 ay içinde , yukarıda yazdıgım hedefleri muhtemelen tamamlamıs olacağım belkide geçeceğim bir sakatlık vs olmaz ise.

ondan sonra eski dövüş idmanlarıma başlamayı istiyorum zaman ne gösterecek göreceğiz.

Ve muscle up yapmaya çalışırken belkide yüzlerce muscle up videosu izledim.
      en nizami halde yapabilenler genelde +30 kg ile barfiks çekebilen adamlar.

yani bu zamana kadar yaptıgım tüm çalısmalar doğruymuş hakiye çok tesekkür ederim bana bu bilgileri verdiği için.

umarım ilerde birileri muscle up yapmaya çalışırken benim konumu okuyup ilham alır bundan çok mutlu olurum.

yazmayı ve paylasmayı seviyorum , bazılarının hoşuna gitmeyebilir yapacak bir şey yok .

Herkese sağlıklı sporlar !
    • Selamlar , konuyu güncelleyelim.

Sabah boğazımda bir acıyla uyandım ve burnum akıyordu ne muhteşem ki tam düzeni oturtmuşken gribe yakalandım.

halsizdim antrenman yapıp yapmamak arasında kararsızdım ama çalışmak zorundaydım.

Bugün çok farklı bir sistem denedim şu şekildeydi

26 kilo ağırlık ile başladım set olarak.
      1 pull up - 1 chin up
      1 pull 1 chin

1 set ediyor. sonra ağırlık düşürüyorum.

Bunu 10 kilo kalana kadar yaptım , sayıları 2-3-5-6 şeklindeydi.

aslında tersini yapsam daha iyi onuda denicem bu şekilde istediğim rakamları çıkartmak çok zor oldu , 2 2 arttırarak yaparım diye düşündüm ama hiç öyle olmadı :)

Dips girdim , 35 kg buda aynı sekilde ağırlık düşürerek , 2 kez yapınca 1 set saydım ağırlıklar 10 kiloya düşene kadar devam ettim.

ağırlıklarım az olduğu için 5 litrelik su şişeleri bağlıyorum ama uçları kopuyo sürekli ne yapacağımı hiç bilmiyorum.

Genel olarak gelişimim güzel devam ediyor , 30 kg barfikse az kaldı dipste 35i gördüm 5 tekrar olarak.

muscle up çalışmalarımda nizamiliği sağlamak için , direnç lastiği değilde ona benzeyen bir alet uydurdum zincirli esniyo eski bir kas çalısma aletimdi , ayaklarımla basıp çekiyordum.

ne kadar açıklayıcı oldu bilemiyorum, ama bana yaptığı etkiyi tam olarak çözemedim ilk başlarda denedim çıkamadım bara ama bir kaç deneme sonra 2 tane yapabilmeyi başardım ve bunu 5-10 set kadar çalıştım.

acaba bunda 10 tekrara ulaşınca ve 30 kilo barfiks çekebilir hale geldiğimde ilk clean muscle upu mu alabilecekmiyim ?

zaman gösterecek sağlıklı sporlar.
    • Uykusuz bir geceden selam , muscle up konusunu çok kafama takmaya başladım genel olarak sabırlıyım ama arada sırada tutuyo böyle.

şimdi , bacaklarımı savurarak dizlerimi kırmadan muscle up çok rahat yapabiliyorum.
      bunda peş peşe 2 tekrar çıkıyor.

yine aynı şekilde hafif bacak çekerek l sit de kendimi çekerek 1 tekrar yapabiliyorum.
      bunda 2.ci tekrarı çıkartamadım çünkü indikten sonra salınım kısıtlı olduğu için çekerken momentum alamıyorum.
      göğsüme kadar geliyor bar.

bu zımbırtıyla deniyorum , bazen yapıyorum bazen yapamıyorum , kaslar mı yorgun yoksa iyi mi beslenemiyorum yada uyuyamıyormuyum bilemedim.

zımbırtıyla denediğimde momentum çok az, sadece kollardan çekiyorum direnç lastiğinin en kalınına yada orta kalınlıktakine denk diye düşünüyorum.

haftada 4 gün farklı teknikler çalıştığım için belkide gelişim çok az oluyor.

sistem değişikliğine gidicem muhtemelen , yada sabırlı olup , 30 kg barfiks +20 yada 25 barfiks çekene kadar beklicem.
      sonrasında daha patlayıcı zor barfiksleri çalışıp muscle up öğrenmeyi hızlandırıcam.

kafam cok karışık , hata bende her şeyi bir anda olsun bitsin istiyorum kademe kademe gitmem lazımdı.

yarın maximum setler girip seviyemi kontrol edeceğim ve hedeflerimi gözden geçirip önceliklerimi belirleyeceğim.

bakınca bende çok saçma buluyorum ama zihnim çok yönlü malesef.

sağlıklı sporlar.
    • Selamlar , öncelikle eski programımı anlatmak istiyorum.

haftada 4 gün

1. gün ağırlıklı 5x5 yada 3x5 pull ve chin up bunun üstüne ekleye ekleye en son yukarıda yazdığım ağırlık düşürmeliye geçtim.

2. gün dayanıklılk , 10 set barfiks ve dips ,
      bunda ise sayıları çıkartmak için süreleri uzattığım için dayanıklılığıma pek etkisi olduğunu sanmıyorum.

3. gün patlayıcı ters düz , geniş + dar , + l sit barfiks. 10 set.

4 gün , muscle up çalışmaları ama çok verimsiz geçiyordu...

Yeni sistemde dinlenmeyi bayağı düşürüp , dayanıklığı ve sayıları çok hızlı yükselticem.

Maximum barfiks denemem 17 çıktı , 20 çekerim sanmıstım ama çekemedim.

1 sayı artmasının nedeni yüksek ihtimal ile , hiç fazla zorlamamamdan kaynaklı.

Çünkü 10 set yaparken çok dinleniyordum, 50 barfiksten sonra aşırı pump yapıyordu.

bu yeni düşündüğüm sistemde eğer ki vücudum kaldırır ise çok verim alacağımı düşünüyorum.

1 ay boyunca deneyeceğim , bakalım fark ne olacak.

instagram.com/svg_endless/

instagram da bazen videolar paylaşıyorum , isterseniz bakabilirsiniz.
    • Selam , bugün yaptığım programı denedim.

haftada 1 gün ağırlıklı istisnai olrak 2 olabilir.
      geri kalan 3 antrenman dayanıklık olarak.

bugün 20kg 5x5 pull up yapmak istedim ama çift antrenman oldugu icin , 3 setten sonra sayı 3 e düştü , dinlenmeyi uzatsam çıkardı heralde.

30 kg 7x5 dips girdim.

halterle 3x5 haraketlerimi girdim.

dayanıklık haraketlerim ise , barfiks dips şınav mekik squat şeklinde.

kondisyon arttırma amaçlı , 1 ay denemeyi düşünüyorum.

ve güncel hedeflerimi belirledim.

En Nihai temel Hedefim , 20 BARFİKS ( 30 zamanla olur.)
      Dipsi artık sayı olarak önemsemiorum ama şuan 40 tane çıkar.

ağırlıklı olarak , 30 kg ile 5x5 pull up yapabilmek istiyorum.
      dips , 40 kg 10 tekrar ilk hedefim , daha fazla ağırlık ekleyemeyeceğim için , 2. hedefim 40kg 20 tekrar.

bunları tamamladığım da , kuvvet kondisyon ve güç açısından pek bir eksiğim kalacağını sanmıyorum.

Muscle up şuanlık çalışmayı bıraktım yukardakileri tamamlayınca haraket çalışmalarına başlayacağım.

front denedim geçenlerde, bacaklarımı tutabiliyorum ama denge 0 salıncak gibi sallandım :D
      back lever de çok başarısızdım belim güçsüz heralde.

zaten yapabilmek istediğim 3-4 haraket var , muscle up yaptım bunu geçeyim , Front lever , back lever , ve amut şınav.

araştırmalarım sonucunda bütün haraketlerde çok iyi olunamıyacağını anladım , bu yüzden sürekli çalışıp geliştirebileceğim haraketleri seçtim.

şimdilik bu kadar sağlıklı sporlar.
    • Selam arkadaşlar.
      Dayanıklılık antrenmanımı dün yaptım.
      15 set barfiks
      15 set dips
      5 set şınav
      5 set Squat
      10 set mekik

Dinlenmeleri baya kısalttım, 2 gün bunu 2 gün ağırlık ile çalışmayı düşünüyorum.

Yazdığım temeli yaptığımda
      +40 kg barfiks
      +40 kg dips
      Min 20 barfiks
      Min 35 dips
      Yapabildiğim zaman antrenmanları değiştiricem. Daha zor barfiksleri çalışıp, haraket çıkartmak için çalısmalara baslayacağım.
    • Selam arkadaşlar ağırlık ile antrenmanı yaptım bugün , haki ile aynı kafadan olduğumuz için onun sistemini yapıyorum 2 ye 2 böldüm ağırlıklı ve ağırlıksız olarak.

sistem şöyle.

1 gün dayanıklık , yüksek setler ve kısa dinlenme süreleri.
      2 gün ağırlıklı 5x5 yapabildiğim bir ağırlık ama bu kez daha yüksek set giricem.
      3 gün dayanıklık , yüksek setler ve kısa dinlenme süreleri
      4 gün 2 güne göre bir tık daha ağır 2-3 sayı ve yüksek setler.

bugün 4 numarayı yaptım , 26 kg 10 set
      3 2 3 diye gitti sayılar. 3 set ağırlıklı negatif pull up yaptım.

31 kg dips girdim düz barda , çıkması inmesi ayrı bir dertti su şişesi taktığım için sallandı dengem çok bozuldu 1 set yapıp şişeyi çıkarttım.
      26 kg 10 set dips , 7 tekrar.

kamyon lastiği ile , 5x5 antrenman , kaldırma taşıma ve yuvarlama.
      3 sette parmağım patladı ve 2 set sadece yuvarlama yaptım.

5 set şınav , farklı pozisyonlarda.

10 set mekik yapıp bitirdim.

Antrenman genel olarak keyifli ve haz verici hedeflerimi tamamlayana kadar yaparım bunu.

Bu arada barfiks denedim ve hiç bacak savurmadan göğsüme kadar çok rahat çektim muscle up cleann çok yakında...

Sağlıklı sporlar !!
    • Selam dostlar.

yukarıda yazdıgım gibi haftada 4 gün çalışıyorum son kez bunu gireyim artık ağırlık yükselttiğim de yada sayılarım yükseldiğinde yazarım extra olarak yazmanın bir mantıgı yok :D

Bugünün çalışması

25 set barfiks +200
      15 set dips +200
      5 set squat
      7 set mekik

Başlangıçta 4x10 , 5x10 barfiks dips girmeye çalışırdım barfiksten sonra gücüm biterdi sayıları zar zor çıkartırdım.
      uzunca süre gelişmem sürdü çok mutsuz hissediyordum o zamanlar, iyi ki bırakmamışım çalışmayı.
      Şuan süper hissediyorum istediklerimi daha çok çalışarak hızlı alabileceğime yürekten inanıyorum.

Seviye olarak bayağı ilerledim sayılır ama zorluklar daha yeni başlıyor.

Nereye kadar gidebileceğim çok merak ediyorum.
    • Selam dostlar, ağustosda buraya yazmayı bırakmıştım fakat çalışmalarıma devam ediyordum.

spora çok vakit ayırdığım için hızlı gelişmek istediğimden bir süre sonra motivasyonum ve iradem kırıldı.

yazmayı bıraktıktan 1 ay sonrasında online oyunlara başladım tekrardan sigaraya başladım, biraz kilo aldım sonrasında kondisyonumun çok düştüğünü gördüm.
      18 barfiksten 12ye düşmüştüm.

o an anladım çok nankör olduğunu...

artık sayılara değilde kalitenin önemli olduğunu düşünüyorum, muscle up konusunda ise baya gelişme kaydettim lastiğim felan olmadığından tekniği kapmam çok uzun sürdü.
      3 4 tane muscle up şekli olduğunu anladım kaslar güçlendikçe en nizami formda yapılabiliyor.

şuan biraz hantallaştığım için tek tük çıkabiliyorum barın üstüne, diz çekerek rahat çıkabiliyorum fakat nizami değil.

yaşadığım her şey bir tecrübe idi, zamanın önemli olmadığını anladım tek şey çalışmak ve çalışmaya devam etmek.

şuan elimde muscle up yapmayı rahatlatan bir aparat var, yaylı eski bir kas aleti onu demire bağlayıp altada ayaklarımı koyuyorum.

şimdi muscle up farkları anladığım kadarıyla şöyle

1. göğüsten yukarı kadar patlayıcı çekip direkt basmak bu çok zor aletle bile zor :D

2. daha fazla salınımla diz çekerek yada bacağı öne hafif vurarak arka omuz destekli çıkmak.

benım clean yapmak istediğim 1. idi ve her denememde göğüs uclarıma kadar zor çekiyordum bunu yapabilmek için yukarı kendimi istediğim seviyede çekemiyormuşum bunu yeni anladım.

Şuan ne uyku düzenim nede adam gibi beslenmem var ama çok yakında sağlam bir şekilde geri dönüş yapacağım.
    • Merhaba, geçende bahsettiğim gibi bugün aparatla muscle up setler girdim.

( instagram.com/p/B4-CDpIH98W/)= Muscle up yaparken görüntüm.

Ve şöyle bir karar aldım haftada 2 gün bu şekilde sadece muscle up çalışacağım aletle setler girdikten sonra bolca negatif vs.
      Aparatta 4 tane yay var mesela şuan 4le çekiyorum ve 2 tane yapabiliyorum bu sayı 5 in üstüne çıktığında yayları tek tek azaltıcam ve biraz da kuvvet çalışarak nizami muscle up a ulaşacağım bir aksilik olmazsa inşallah.

şimdi bu haraket aşırı teknik ve farklı çekiş olduğundan dolayı baya zamanımı alcak. ( farklı kas gruplarının güçlenmesi gerekiyor )
      buna çalışırken diğer sistemime devam edebilecekmiyim bilmiyorum.

Şuan anlıyorum ki ilk çalışmalarımın çoğu muscle upa yardımcı değilmiş temeleni hazırladım belkide bilmiyorum.

50 dips hedefim vardı ama tamamlama az kalmıstı aslında 35 felan çekiyodum tek seferde ama düşününce tamamen kondisyon alakalı bir şey 1000 tanede yapsam çalışmayınca düşecek diğer statik haraketleri yapmakta istemiyorum kafam çok karışık ama bildiğim tek bir şey var oda sigaradan tekrar kurtulmam lazım.

The post was edited 2 times, last by Endless ().