Bu hayatta vazgeçmeyen kazanır

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our use of cookies. More details

• Selam dostlar , bugün yine antrenman yapmaya gittim fakat biraz değişiklik yaparak :D

Yaklaşık 1,5 km koştum , 20m depar , 30 sn hafif tempo baya yoruldum nefes nefese kaldım.

peşine fazla dinlenmeden barfikse geçtim ,

dik asılış şekilde.

5
      5
      5 Bunların arasında 30 saniye dinlendim ama baktım gerisi gelmicek gibi , bırakmayı düşündüm ama vazgeçemezdim !
      Dinlenmeyi 1 dk ya çıkarttım
      5
      5
      5
      5
      2 gün üst üste antrenman yaptığım için mi yoksa dün ince bara alıştığım için mi bilmiyorum ama zorlandım baya bugün.
      ama bırakmadım

5
      5
      5

totalde 9 dk dinlenerek 10 set x5 barfiks yaptım yani 50 tane. Bunun sebebi ise youtubede barfiks sayisi arttırma adlı video izlemiştim oradan esinlendim , tek seferde 10 çekebildiğim için yarısını aldım ve 10 set az dinlenerek yapıyorsun , 1 hafta sonra maximum deniyosun ona göre sayıları 1 felan arttırıyorsun ama ben öyle yapmayacağım.

Her antrenman , 10 setin sonunda biraz dinlendikten sonra 6 tane çekmeye çalışacağım ve her gün ( antrenman yaptığım gün ) 1 tane arttırmayı düşünüyorum. 6 7 8 9 10 inş hayal ettiğim gibi olur.

Antrenman bittimi tabiki hyr xD

Geçtim düz bar dipse , bundada aynı metodu uyguladım.
      10 tane yapabiliyodum yarısını aldım

8x5 30 saniye dinlerek göğüsümü bara değdirerek yaptım , sonlara doğra nizamilik kalmadı :D

biraz dinlendikten sonra Australian Pullups yaptım 20 tane.

Peşine paralel barda dips formumu videoya aldım ve %80 düzeltmişim :D buna sevindim (5 taneden sonra form bozulmaya başlıyor )
      Barfikste 1 2 dk asılı bekledim.

ve 10x3 30 saniye dinlenmeli şınavımı çektikten sonra antrenmanı bitirdim.

Ve mesele şu ki , koşmaya başladığımda bayağı rüzgar vardı parka vardım terliyim , montu çıkarınca bütün ter üstümde soğudu ama antrenmanı bırakmadım.

eve geldim ılık suyla duş aldım , içliğimi felan giydim inşallah hasta olmam. Yulafımı yedim güncellememi girdim.

şimdilik bu kadar , antrenman yaptıkça sizlerle paylaşacağım , fakat bir konu açtım haftada kaç gün antrenman yapmak mantıklı diye oraya yorumlarınızı bekliyorum sevgilerle.
    • Benim kafamda dönen tilkiye göre. Yeterince tekrar yapabildiğin zaman zaten kuvvetli ve dayanıklı olmuş oluyorsun.

Mesela ben 10 barfiks çekiyorum , set arası tüm gücümle 5 set yapsam sayı kolay kolay artmıcak , ne kadar tekrar o kadar fazla sayı.
      Ve mantığıma göre , daha fazla barfiks çekebildiğim zaman ağırlıkla da daha fazla çekebilmem gerekecek. Bunları dengeliyeceğim tabiki , sadece boş çekmicem istediğim tekrarı aldıktan sonra ağırlıkla set gireceğim boşta girerim yine.

Şınav ve dips te aynı . en önemli şey dayanıklılık en basitinden barı kavrayamassan barfiks çekemezsin , 1 ay yapayim , aldığım verime göre anlayacağız doğru mu yapıyorum yanlış mı.

Zaten şuan 30 kg chin up yapabileceğime eminim . ama mesele pul up yapabilmekte. ( 15 kgde 2 tane yapabiliyorum )

Dayanıklılık sonrasında ( patlayıcı kuvvet çalışmaları ) ve muscle uppp :D

Muscle up'unda aynı ilk barfiks gibi olduğuna inanıyorum bir kere yapsam gerisi gelcek :D

Amacım önceliğim , üst vucudumu güçlendirmek .

Mesela , daha önce hiç benc pres yapmamama rağmen ilk denememde 46 kg kaldırmıştım 8 tekrar , sadece barfiks vs çekebildiğim için.

Ama muscle up , planchde şınav çeken birisi kendi ağırlığının 2 katına kadar kaldırabilir çünkü kasları dayanıklı !!! anlatmak istediğimi umarım anlamışsınızıdır .

bunlar sadece benim düşüncelerim kesinliği yoktur sevgilerle. yarın fazla zorlamam cuma günü güncelleme girerim.
    • Selam dostlar, dövüş antrenmanı bitirdim pesine geçtim barfikse boşta 5 tane çektim.

Baktım gücüm var ağırlıkla çekim 1 2 set dedim 20 kg bulamadım 15 kg ile çektim.

4 tane pull up +15 kg
      4 tane chin up +15 kg

1 dk dinlendim arada peşine 4 tane çıktı.
      Gittiğim yol doğruymuş :)

2 den 4 e :)

3 set dambıl ile pazu çalıştım ,
      25 kg 3 set oturarak halterde pazu çalıştım.

Dayanıklılık arttıkça, daha fazla barfiks çekebileceğim
      bir sonraki güncellemede görüşmek üzere.

The post was edited 2 times, last by Endless ().

• Selamlar, Antrenmandan yeni geldim , duşumu aldım yulafımı yerkene sizlerleyim.

Her zamanki gibi bir gündü , 2 öğün yedikten sonra parka gittim. kültür fizik yaptım , 10 dk ip atladım biraz ısındırdm vucudu sonra.

Bir önceki yazımda paylaştığım üzere her gün 1 sayı arttıracağımı söylemiştim.
      Ama hep aynı şekilde çekmedim , 2 farklı şekilde çektim . yukarda barın şeklini göstermiştim birinde avucumu dik görebiliyorum , diğerindeyse yumruğumu ne kadar açıklayıcı oldu bilemedim :D neyse

başlangıçta
      6 dik
      5 geniş
      5 dik
      6 geniş
      5 bunlar arasında 45 sn dinlendim
      5
      6 sonlara doğru baya yoruldum 1 dk , 1,5 dk dinlendim
      5
      5
      5 , totalde 10 dk gibi bir dinlenme süresiyle 10 seti tamamladım 2 dk dinlendim hedefim son 6 tane çekmekti :D 5 tane ile 11. set yaparak bitirdim barfiksi.

Yani toplam , 53+5 58 tane barfiks çekmişim Allah bereket versin :D

Düz bara geçtim , bunda da 7 ile başladım
      7 +30 sn dinlenme
      7
      7
      7
      5 çok yordu bende 2 3 seti paralel barda yaptım,

8
      7
      6 set arası 1 dk dinlendim toplamda yine 8 seti tamamladım.

Peşine 10+15 2 set şınav çektim ama şınav bittiğinde yana dönerek kalktım :D kollarımda güç namına bir şey kalmadı.

Antrenman sonu esneme soğuma yapmayı unutuyorum hep bende bari soğumayım diye biraz deparlar attım yaklaşık 200 300 metre.

ve hafif tempo yürüyerek eve vardım , internetten bulduğum esneme videolarını uyguladım şuan kuş gibi hissediyorum.

Ve antrenmanda kaçıncı setlerde olduğumu unuttuğum için bazen kafam karışıyo bunlara telefona bir program indircem setlerde kaç yaptığımı kaydedicem yoksa sorun yaşıyorum :D

Bugün barfiks dışında biraz verimsiz geçti gibi ama olsun, vucudumu daha iyi tanımaya başladım güzel bir program rutini yakında uygulayacağım.

Zaten yarın ve yarından sonra dinleneceğim ( barfiks çekmiyecem yani :D yarın dövüş antrenmanı var) , pazartesi günü yeni güncelleme ile karşınızda olacağım. sevgilerle...
    • antoni55 wrote:

Ama hep aynı şekilde çekmedim , 2 farklı şekilde çektim . yukarda barın şeklini göstermiştim birinde avucumu dik görebiliyorum , diğerindeyse yumruğumu

Yumruğunu gördüğün şekil klasik barfiks, ters tuttuğumuz şekil chin up yumruğu dik görüyorum diye bahsettiğin paralel tutuş barfiks olarak adlandırabilirsin.

Ve antrenmanda kaçıncı setlerde olduğumu unuttuğum için bazen kafam karışıyo bunlara telefona bir program indircem setlerde kaç yaptığımı kaydedicem yoksa sorun yaşıyorum

Ufak bir defter ve kalemde işini görür.

Güzel gidiyorsun, devam :thumbup:
      Gökhan
      Eski kullanıcı adı: HectorTuning
      İnstagram: kalistenikturk
    • Eyvallah hocam teşekkür ederim güzel fikirler uygularım yakında.
      övgü içinde teşekkürler. ^^

Şuanlık hedeflerim ,

1. Barfiksi 20 ye çekmek.
      2. Şınavı +50 ye çıkartmak.
      3. düz barda 20-30 tekrar arası kendimi kaldırıp indirebilmek.

Bunları sıraladım çünkü , bu sayılara ulaştığım zaman muscle up yapamamak için engelim fiziksel olarak kalmayacak tek sıkıntı bar bulmakta xD
      Bu barfiks çektiğim mekan bile evimden 2 3 km uzakta yürüyerek gidip geliyorum boşuna konumumu işsiz koymadım :D
      diğer parklarda da aynı aletler var ama barlar kısa benim boy 1,83 olduğu için dizleri kırmak zorunda kalıyorum ( dizler yere değiyor ) bu şekilde de barfiks çekmek aşırı zor.
      Neyse.

Barfiks bir anda 20 ye çıkamayacağı için , ilkden hedeflerim ağırlıkla belirli sayılara ulaşmak.

Örneğin 15 kgde 4 tane çekmiştim bunu 5e çıkartınca ,
      20 kg bulup deniyeceğim amacım yine 5 tane çıkartabilmek
      5 çıkartınca 25 30 gider bu şekilde , e tabi hamal değilsek bu ağırlıklarla bu tekrara ulaşırsam barfiks sayısının da boşta artması gerek hepsi orantılı inş planladığım gibi olur.

çok merak ediyorum barın üstünde olmak nasıl bir his... öyle kendini yukarı çekebilmek o kuvvet...

o değilde forumda konu açtığımdan bu yana motivasyonum %200 arttı , Umarım benim konumu takip edip motivasyon sağlayan insanlar vardır , unutmayın dostlar

Sizin çalışmadığın günler birileri çalışıyor , sizin iyi hissetmediğiniz günler birileri çalışıyor , ve çalışmayı bırakmayanlar başarılı oluyor. kendim için demiyorum bende bu kafa yapısına girdim antrenman kaçırmak asla istemiyorum sizlere de tavsiyemdir. Sevgilerle.
    • antoni55 wrote:

Bunları sıraladım çünkü , bu sayılara ulaştığım zaman muscle up yapamamak için engelim fiziksel olarak kalmayacak

Muscle up konusu biraz farklı aslında. Muscle up yapabilmek için illa şu kadar barfiks yapacaksınız diye bir kural yok. Tabii ki 1 tane bile barfiks yapamayan kişi muscle up yapamaz fakat 8-10 tekrar barfiks yapan zaten hatırı sayılır yerlere gelmeye başlamıştır.
      Muscle up özünde teknik işidir. Tamamen salınımsız muscle up ilerleyen zamanlarda olur. İlk süreçte salınımlı olarak muscle up denemeleri yaparsan hiç beklemediğin bir anda bu hareketi başarabilirsin. İlla 20 barfiksi bekleme çünkü tekniğini çözmeden 30 tanede çeksen ilk anda yapamayabilirsin. Eğer patlayıcı kuvvetin iyiyse, barfikste alkışlı olarak yada normalde kendini yukarı çok seri çekebiliyorsan emin ol şuan 1-2 saat deneme yaparak bu işi çözersin. Tek kolla çıkmaya çalışmak iyi değil iki kolla eşit bir şekilde çıkarsan daha rahat alışırsın. Forumda tekniğini konuştuk çok kez. Demire tutunuyorsun kendini çok hafif öne sallıyorsun vücut tam geri gelmeye başlayınca ayakları dizlerden karnına hızlıca çekiyorsun ve budizleri çekerken aynı anda da patlayıcı şekilde kendini yukarı çekiyorsun. O anki atalet ile kendini üste atmaya çalış. Bir sefer yaparsan gerisi gelir. Sana önerim şimdiden tekniği çözmek için denemelere başla :thumbup:
      Gökhan
    • Haki wrote:

antoni55 wrote:

Bunları sıraladım çünkü , bu sayılara ulaştığım zaman muscle up yapamamak için engelim fiziksel olarak kalmayacak
      Muscle up konusu biraz farklı aslında. Muscle up yapabilmek için illa şu kadar barfiks yapacaksınız diye bir kural yok. Tabii ki 1 tane bile barfiks yapamayan kişi muscle up yapamaz fakat 8-10 tekrar barfiks yapan zaten hatırı sayılır yerlere gelmeye başlamıştır.
      Muscle up özünde teknik işidir. Tamamen salınımsız muscle up ilerleyen zamanlarda olur. İlk süreçte salınımlı olarak muscle up denemeleri yaparsan hiç beklemediğin bir anda bu hareketi başarabilirsin. İlla 20 barfiksi bekleme çünkü tekniğini çözmeden 30 tanede çeksen ilk anda yapamayabilirsin. Eğer patlayıcı kuvvetin iyiyse, barfikste alkışlı olarak yada normalde kendini yukarı çok seri çekebiliyorsan emin ol şuan 1-2 saat deneme yaparak bu işi çözersin. Tek kolla çıkmaya çalışmak iyi değil iki kolla eşit bir şekilde çıkarsan daha rahat alışırsın. Forumda tekniğini konuştuk çok kez. Demire tutunuyorsun kendini çok hafif öne sallıyorsun vücut tam geri gelmeye başlayınca ayakları dizlerden karnına hızlıca çekiyorsun ve budizleri çekerken aynı anda da patlayıcı şekilde kendini yukarı çekiyorsun. O anki atalet ile kendini üste atmaya çalış. Bir sefer yaparsan gerisi gelir. Sana önerim şimdiden tekniği çözmek için denemelere başla :thumbup:
      patlayıcı kuvvetim dürüst olmak gerekirse çok iyi değil , bu yüzden tekrar sayılarını arttırmaya çalışıyorum 30 kg ile barfiks çekebilsem atabilmem lazım , şuanda barı göğsüme kadar değdirebiliyorum fakat yukarı çıkması sıkıntı :D ayrıca başta yazdığım gibi öyle düz bar yokki , salondaki alçak parktaki çok geniş onla atamam kolumu kırarım.

Acelesi yok , önce bir temel kuvveti kazanalım tekniğe vakit ayırırım bar ararım , çözmeye uğraşırım ama bu halimle inanmıyorum atabileceğime. çünkü negatif felan yapıyorum arada aşırı böyle güç kuvvet gerekiyo. sabırla bekliyorum zamanı geldiğinde olacaktir.
    • Selam dostlar, antrenmanı bitirdim ve sizlerleyim.

Dövüş antrenmanı bittikten sonra 10 kg ile 5 barfiks çektim ve 5i çekerken zorlandım ve 3 sete gelene kadar gücüm biter diye düşündüm ve ağırlığı 7,5 kgya düşürdüm.

Amacım 5x5 yapmaktı.
      Pull, chin, pull chin, pull olarak.
      10 kg 5 tane 2 dk dinlendim pull
      7,5 kg 5 tane 2 dk dinlendim chin
      7,5 kg 5 tane 2 dk dinlendim pull
      7,5 kg 5 tane 3 dk dinlendim ve chinn
      7,5 kg 4'75 tekrar ile bitirdim.

Fakat 5. Sayılarda zorlandım 4 tane kolay çıkartıyorum 5 de zorladım, 3 gün üst üste antrenman yaptığım için böyle olmuş olabilir.

Zaten yorgun halde çektim iyi ya idare eder.

5x5 güzel antrenman Haftada 1 yada 2 kez yapacağım, ilk hedef 10 kg 5x5 yapmak.

Ama asıl düşüncem hepsini pull up yapabilmek daha çok kondisyon katacaktır.
    • Dün güncellemeyi telefondan girmiştim hep eksik yazmışım :D saat 11,30a kadar uyudum , uyandığımda sırtım kolum bileklerim her yerim ağrıyordu...
      Mis gibi kahvaltı yaptım ve sizlerleyim. Dün akşamda 300 gr tavuk göğsü yedim kendime bakıyorum :D

Barfiksi bitirdikten sonra antrenmanı bitirmedim , 20 kg 3set 12 tkr halter pazu çalıştım son sette 25kg 12 tkr , 12 15 kg olarak maximum tekrar pazu çalıştım.

ve 15 15 15 şınavlar çekerek bitirdim.

Dün akşamda yazdığım gibi , ters düz tutuş olarak yaptığım için farklı kaslar çalıştı ve buda 5x5i yapmamı kolaylaştırdı.

Fakat yeterince güçlendikten sonra bu 5x5 leri aynı kasları çalıştırmak üzere yapacağım , bir antrenman sadece chin up , bir antrenman sadece pull up , birinde dar düz yada dar ters , daha iyi gelişim katabileceğini düşünüyorum.

Yaklaşık 4 gün üst üste antrenman yaptım vucudum yoruldu artık bugün dinleneceğim, pazartesi günü 10x5 setimi yapacağım geçen set 2 6 yapmıştım bu sefer 4 tane 6 gireceğim ve 10 seti ful 6 tane yapabildiğim zaman barfiks sayımın 12 olması gerekiyor.

Ama set aralarında dinlenme gerçekten önemli ben kendimi çok fazla parçalıyorum yoruluyorum, ilk 6 setten sonra dinlenmeleri gevşeteceğim ki sayıyı çıkartabileyim yoksa çıkmıyor ve moralim bozuluyor.

Günleri ise ayarlayacağım haftada 4 gün barfiks çekmek kafi yeterli , 2 gün boş set rep , 2 gün 5x5. aralarında 1 gün dinlenme olmasına dikkat edeceğim ki verimlilik artsın.

Şimdilik bu kadar, böyle üst üste antrenman yapabilmenin olayı ise , iyi uyumak , iyi beslenmek ve iyi dinlenmek arkadaşlar. Sevgilerle pazartesi görüşmek üzere.
    • antoni55 wrote:

Dün güncellemeyi telefondan girmiştim hep eksik yazmışım :D saat 11,30a kadar uyudum , uyandığımda sırtım kolum bileklerim her yerim ağrıyordu...
      Mis gibi kahvaltı yaptım ve sizlerleyim. Dün akşamda 300 gr tavuk göğsü yedim kendime bakıyorum :D

Barfiksi bitirdikten sonra antrenmanı bitirmedim , 20 kg 3set 12 tkr halter pazu çalıştım son sette 25kg 12 tkr , 12 15 kg olarak maximum tekrar pazu çalıştım.

ve 15 15 15 şınavlar çekerek bitirdim.

Dün akşamda yazdığım gibi , ters düz tutuş olarak yaptığım için farklı kaslar çalıştı ve buda 5x5i yapmamı kolaylaştırdı.

Fakat yeterince güçlendikten sonra bu 5x5 leri aynı kasları çalıştırmak üzere yapacağım , bir antrenman sadece chin up , bir antrenman sadece pull up , birinde dar düz yada dar ters , daha iyi gelişim katabileceğini düşünüyorum.

Yaklaşık 4 gün üst üste antrenman yaptım vucudum yoruldu artık bugün dinleneceğim, pazartesi günü 10x5 setimi yapacağım geçen set 2 6 yapmıştım bu sefer 4 tane 6 gireceğim ve 10 seti ful 6 tane yapabildiğim zaman barfiks sayımın 12 olması gerekiyor.

Ama set aralarında dinlenme gerçekten önemli ben kendimi çok fazla parçalıyorum yoruluyorum, ilk 6 setten sonra dinlenmeleri gevşeteceğim ki sayıyı çıkartabileyim yoksa çıkmıyor ve moralim bozuluyor.

Günleri ise ayarlayacağım haftada 4 gün barfiks çekmek kafi yeterli , 2 gün boş set rep , 2 gün 5x5. aralarında 1 gün dinlenme olmasına dikkat edeceğim ki verimlilik artsın.

Şimdilik bu kadar, böyle üst üste antrenman yapabilmenin olayı ise , iyi uyumak , iyi beslenmek ve iyi dinlenmek arkadaşlar. Sevgilerle pazartesi görüşmek üzere.
      Bu gidişle muscle up çıkacak :thumbup: Herşey çok güzel fakat birşey farkettim özellikle sadece sırt ve biceps çalışıyorsun yani itme hareketlerine pek önem vermiyorsun gibi geldi sebebi nedir ? Ve bacak çalışıyormusun ?
    • düz barda dips yapıyorum , şınavda çekiyorum salonda dips aletimiz yok bazı makineleri yanaştırarak dips yapılabiliyor ama sağ ve sol dengesiz olduğu için kaslarımın biri büyük biri küçük olur diye salonda dips çalışmıyorum antrenman sonu daima şınavımı çekiyorum.

Bacak çalışıyorum ama düzenli değil.
    • Sellamın aleyküm dostlarrrrr , Bugün verimli gibi geçsede geçmesede keyifli bir antrenman yaptım ve gelir gelmez sizlerle paylaşmak istedim.

Bildiğiniz üzere geçende 5x5 ağırlıklı barfiks yapmıştım , pazar günü dinlendim ve bugün moralim bozuk bir halde parka gittim , kalabalıktı köşede ısındım bara attım kendimi yarab bu nasıl bir çekiş kuvveti boynuma kadar rahat çektim :D ( tüm setler boyuncaa ) 1 2 set hariç

6x5 1 dk dinlenmeli yaptım , paralel , geniş sıra sıra.
      kollarımda pump olunca dinlenmeyi 1,5 dkya çıkarttım

13 dk gibi bir dinlenme süresiyle , 11 set gibi bir barfiks çektim , çoğunluk 6 bir iki tane 5 çekmiş olabilirim ( acele ile gittim not defterimi götürmeyi unuttum ) .

barfiksler rahat geldi , kendimi yukarı rahat çektim.

Barfiksi bitirdikten sonra 2dk dinlendim ve düz dipse geçtim 30 sn dinlenmeyle 7- 6 6 6 6 6 setler yaptım ve baya yoruldum son sette son 2 kala kendimi kaldıramadım onu yazmıyorum.

1 2 dk dinlendikten sonra bari paralel barda dips yapim dedim , 9 7 5 yaptım ve son 15 tane ıkına ıkına şınavı çekip antrenmanı bitirdim.

adam gibi soğuma yapmadım kolları esnettim eve geldim.

Şimdi kafamı kurcalayan şey , bu kadar barfiks peşine fazla dinlenmeden bunları girebilmem bir başarı fakat daha fazlasını yapabilmek isterim.

Antrenman süremi 2 saate kadar çıkartmayı düşünüyorum , adam gibi kültür fiziğiyle , soğumasıyla yeterli seti yeterli haraketleri bitirene kadar.

Çekiş kaslarım kuvvetlendi ama itiş ona kıyasla çok zayıf kaldı. Çalışma programımı barfiks üzerine yoğunlaştırdım yeterli güce ulaşınca mı itişe abansam yoksa 1 2 gün de itişe mi ayırsam diye düşünmeye başladım.

onun haricinde güzel gidiyor. en iyisi kendime on numara bir program yapmak ve ona uymak.

Şimdilik bu kadar , yarın 5x5 yapacağım 10 kg ile , dinlenmeyi uzun tutacağım ve 10 kilo ile 5x5 yapacağım !!!
    • antoni55 wrote:

Set aralarında dinlenirken kısa germeler yapabilirsin. Bu sayede gerginliği azaltıp sete daha rahat girebilirsin.

Çekiş kaslarım kuvvetlendi ama itiş ona kıyasla çok zayıf kaldı. Çalışma programımı barfiks üzerine yoğunlaştırdım yeterli güce ulaşınca mı itişe abansam yoksa 1 2 gün de itişe mi ayırsam diye düşünmeye başladım.

Dengeli çalışmak aslında daha mantıklı. Yeterli güce ulaşmak demişsin, çekiş hareketinde fazla güçlenince itişlerini rahatlatacak diye bir mantık yok. Vücut dengesiz gelişeceği için postür bozukluklarına da sebebiyet verebilir. Bu yüzden her zaman dengeli çalışmak iyidir. Takipteyim, devam :thumbup:
      Gökhan
    • antoni55 wrote:

Sellamın aleyküm dostlarrrrr , Bugün verimli gibi geçsede geçmesede keyifli bir antrenman yaptım ve gelir gelmez sizlerle paylaşmak istedim.

Bildiğiniz üzere geçende 5x5 ağırlıklı barfiks yapmıştım , pazar günü dinlendim ve bugün moralim bozuk bir halde parka gittim , kalabalıktı köşede ısındım bara attım kendimi yarab bu nasıl bir çekiş kuvveti boynuma kadar rahat çektim :D ( tüm setler boyuncaa ) 1 2 set hariç

6x5 1 dk dinlenmeli yaptım , paralel , geniş sıra sıra.

13 dk gibi bir dinlenme süresiyle , 11 set gibi bir barfiks çektim , çoğunluk 6 bir iki tane 5 çekmiş olabilirim ( acele ile gittim not defterimi götürmeyi unuttum ) .

barfiksler rahat geldi , kendimi yukarı rahat çektim.

Barfiksi bitirdikten sonra 2dk dinlendim ve düz dipse geçtim 30 sn dinlenmeyle 7- 6 6 6 6 6 setler yaptım ve baya yoruldum son sette son 2 kala kendimi kaldıramadım onu yazmıyorum.

1 2 dk dinlendikten sonra bari paralel barda dips yapim dedim , 9 7 5 yaptım ve son 15 tane ıkına ıkına şınavı çekip antrenmanı bitirdim.

adam gibi soğuma yapmadım kolları esnettim eve geldim.

Şimdi kafamı kurcalayan şey , bu kadar barfiks peşine fazla dinlenmeden bunları girebilmem bir başarı fakat daha fazlasını yapabilmek isterim.

Antrenman süremi 2 saate kadar çıkartmayı düşünüyorum , adam gibi kültür fiziğiyle , soğumasıyla yeterli seti yeterli haraketleri bitirene kadar.

onun haricinde güzel gidiyor. en iyisi kendime on numara bir program yapmak ve ona uymak.

Şimdilik bu kadar , yarın 5x5 yapacağım 10 kg ile , dinlenmeyi uzun tutacağım ve 10 kilo ile 5x5 yapacağım !!!
      Çekiş kaslarının kuvvetlenmesi itiş kaslarının zayıf kalmasının sebebi dengesiz bir antrenman olduğu için mesela hep barfiks yapan bir insanın şınavda tekrarlarının artmasını bekleyemeyiz çünkü ikisi farklı yapılardır Antrenmanlarının sonunda 15-15-15 şeklinde şınav çektiğini söylemiştin aslında bu hep aynı işi gördüğünden dolayı kaslar alışık olduğu işin güçlenmeye ihtiyaç duymayacaklar çünkü her zamanki gibi o tekrarı çıkaracak küçük kas fiberleri ile işini halletmiş olacak ama farklı dirence maruz kalırsa büyük kas fiberlerini kullanmak zorunda kalacak ve buda yanında güç ve kuvvet getirecektir. Aslında itiş kuvvetin zayıf kalmadı itiş kuvvetinle çekiş kuvvetin aynı durumdayken çekiş kuvvetini ilerletirken itiş kuvvetini yerinde bırakmış oldun buda sana itiş kuvvetin sanki dahada zayıflamış hissi verdi önerim dengeli bir antrenman sistemi kurman olacaktır nasıl barfikste direnci arttırıyorsan standart şınavın dışına çıkmalısın diamond push up , wide grip push up gibi varyasyonları antrenmanlarına eklediğinde sende farkı göreceksin kaslar alışık olmadığı dirence maruz kalınca güçlenmek zorunda kalacak onun dışında ilerlemen gayet güzel takipteyim :thumbup:
    • Bana kalırsa , 5x5e başlamadan önce arada yine ağırlıkla maximum barfiks denediğim için barfiksim yani çekişim itişimden iyiydi zaten.
      geri 1 tane 5x5 yaptım oda bu kadar etki etmemiştir :D
      şimdi düşününce

barfikste 1dk 1,5dk dinlenirken , dipste dinlenme az olduğu için aslında fazla zorlanıyorum o kadar dipsin peşine 15 şınav iyi çektim bence.

Fark ettiyseniz çalışmalarım muscle up üzerine , Barfiks 5x5 ( düz barda dips göğse değdirerek )

Ağırlıkla çekmeye başladığım için çekişim +1 , şınav dips ise gelişme var mı tam bilmiyorum çünkü bunları zorluyorum. az dinlenme ne yapabilirsem.
      Dipste son sayılarda gerçekten bittiğini hissediyorum.

10 set 11 set barfiks çektiğim için bu baya bir enerji demek , bunun peşine dips şınav istesemde yorgun olacağım için az çıkacaktir.

Fakat ben yinede günleri planlayıp , ağırlıklı elmas , dar , geniş klasik hepsini çekip itişimi biraz daha kuvvetlendireyim.

Çünkü mesele his , 30 kgyı sırtıma alıp 5 şınav çeksem peşine 20 tane çeksem kendimi uçuyormuş gibi hissederim D:

Haftada 3 gün dövüş antrenmanına enerji lazım , salonda çekiyorum 5x5i extra yorgunken ( antrenman sonu ) boş günlerde set rep yapıyorum , hepsini bir araya sıkıştırmak zaten zor. Böyle çalışmaya devam edeyim , 25 kg barfiks çekebildiğim zaman ağırlıklı dips girmeye de başlarım o zamanlar da barfiks sayımın artmış olması gerekiyor çünkü . dipse şınava yoğunlaşabilirim.

Zaten muscle up yapabileceğim zaman bar yokki :ADSas dasdshdas , nerde denicem onu bile bilmiyorum kocaman ilçe sanırsın köy düz bar yok :D

Bu arada muscle up'u +20kg barfiks 5 tekrar yapabildikten sonra deneyeceğim.

Barfiksin peşine , dipste dinlenlenmeleri uzatacağım ve bir sırt çantası bulup içine 10 kg doldurup bazı günler barfiksi azaltıp dipse ağırlık vereceğim ki gücüm dengeli olsun.

bir diğer konuysa fiziğimde bozukluk yok arkadaşlar , sırtım biraz büyük olabilir , bicepslerim küçük kolumun %65i triceps zaten :D

Boyum 1,83 kilom 75 ama sokakta beni gören bunu 1 yumrukta öldürürm diye düşenebilir ( kilom aslında ideal kaslıyım ama göstermiyorum ) Bunu kafama takmaya başladım kilo almak istemiyorum ama bu halimde ne kadar kaslı gözükebilirsem o kadar iyidir diye düşünüyorum . şimdilik bu kadar sevgilerleee.....
    • antoni55 wrote:

Barfiksin peşine , dipste dinlenlenmeleri uzatacağım ve bir sırt çantası bulup içine 10 kg doldurup bazı günler barfiksi azaltıp dipse ağırlık vereceğim ki gücüm dengeli olsun.

bir diğer konuysa fiziğimde bozukluk yok arkadaşlar , sırtım biraz büyük olabilir , bicepslerim küçük kolumun %65i triceps zaten :D

Boyum 1,83 kilom 75 ama sokakta beni gören bunu 1 yumrukta öldürürm diye düşenebilir ( kilom aslında ideal kaslıyım ama göstermiyorum ) Bunu kafama takmaya başladım kilo almak istemiyorum ama bu halimde ne kadar kaslı gözükebilirsem o kadar iyidir diye düşünüyorum . şimdilik bu kadar sevgilerleee.....
      Muscle up için +20 kg barfiks çekmeyi beklemene gerek yok diye düşünüyorum çünkü tekniğini kavramak önemli olan zaten 10-12 barfiks çeken birisi yukarı kalkabilir fakat pratik yapması gerekir yani sen +20 kg ile 5-6 tekrar yaptığında zaten çoktan muscle up için hazır olduğun anlamına gelir vücut konusunuda kafana takma ağırlık ekleyerek yaptığın için daha çok kas kütlesi arttırmaya yönelik çalışmış oluyorsun zaten çünkü devamlı kilo arttırıyorsun bu arada kas kütlesi demek zaten kilo demektir 1 kg kas kütlesi temiz 1 kg almak demektir aynı kiloda üzerini yağ kaplayan bölgelerde yağ yakabilirsin kasın çıktı sanarsın ama o kas sende zaten vardır böyle düşün şuan yağsızsan kas kütlesi istiyorsan 1-2 kg en azından kas kütlesi eklersin eklediğinde zaten kiloda alıcaksın ama sağlıklı kilo alırsın endişelenme beslenmene ve uykuya dikkat etmen yeterli
    • cagatay_sw wrote:

antoni55 wrote:

Muscle up için +20 kg barfiks çekmeyi beklemene gerek yok diye düşünüyorum çünkü tekniğini kavramak önemli olan zaten 10-12 barfiks çeken birisi yukarı kalkabilir fakat pratik yapması gerekir yani sen +20 kg ile 5-6 tekrar yaptığında zaten çoktan muscle up için hazır olduğun anlamına gelir vücut konusunuda kafana takma ağırlık ekleyerek yaptığın için daha çok kas kütlesi arttırmaya yönelik çalışmış oluyorsun zaten çünkü devamlı kilo arttırıyorsun bu arada kas kütlesi demek zaten kilo demektir 1 kg kas kütlesi temiz 1 kg almak demektir aynı kiloda üzerini yağ kaplayan bölgelerde yağ yakabilirsin kasın çıktı sanarsın ama o kas sende zaten vardır böyle düşün şuan yağsızsan kas kütlesi istiyorsan 1-2 kg en azından kas kütlesi eklersin eklediğinde zaten kiloda alıcaksın ama sağlıklı kilo alırsın endişelenme beslenmene ve uykuya dikkat etmen yeterli
      Dostum , benim yaptığım antrenmanlardan dolayı yemek yeme olayim fazla göbeğim bile var :D 2 hafta tatlı tüketmem mesela ama bugün az önce hatta 2 muz 1 tutku , 1 çikolata 2 hoşbeş yedim çünkü vücut enerji istiyor. Hem yakıyorum hem yiyiyorum ama fazla yediğim için vucut yağ olarak depalıyor aç kaldığımda vucut aç kalmiyor vucuda yağda lazım.

%12 14 arası yağ oranım var şuan , ramazanda kaybedeceğim yazın iyi olacaktir.
      Genelde temiz beslenmeye çalışıyorum ama karın doymuyor bazen şahsen ekmek yemeden hayatta kalamam :D
      Neyse konu sapmasın , muscle up işin hedef kısmı , zaten bahsettiğim üzere düz bar yok çevremde , önce güçleneyim teknik kısmını bir şekilde çözeriz.

Kaslarım büyüsün diye protein ağırlıklı besleniyorum ama istemesem de dövüş antrenmanını vs tüm vucut çalışıyor ve kas dağılıyor vucuda şişkin belirli bir yerlerim yok.
      bu yüzden biceps abanıyorum halterle. Zaten güçlendikte fiziğim dahada irileşecektir.

önceliğim kuvvet amaçtan sapmamak lazım.