Bu hayatta vazgeçmeyen kazanır

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our use of cookies. More details

• Bu hayatta vazgeçmeyen kazanır

Cümleten selamın aleyküm. Uzun zamandır burada konu açmak istiyordum ve hatanın ortadan kalkmasıyla sonunda konumu açıyorum.
      Burada tecrübeli arkadaşlarında katkılarıyla kısa sürede hedefime ulaşacağıma inanıyorum.

Yaşım 20. Adım samet.

1,83 boyunda 75 kiloyum , 7 aydır barfiks vs çekiyorum ve şuanda toplamda 8-12 arasında barfiks çekebiliyorum.
      Temel amacım dövüşürken bana güç konusunda çok destek olacağından antrenmanımı vucut ağırlığı ile yapıyorum.

antrenman şeklim ise , haftada 3 gün dövüş antrenmanından sonra salonun üst katında , şınav barfiks dips şeklinde.

Barfiks yazdığım gibi kendimi iyi hissediyorsam 12 tane bile çıkıyorken sonlara doğru nizamilik bozuluyor
      yorgunken 8 kesin geliyor.

Dips düz 15 tane yapabiliyorum
      Şınav ise tek seferde 30 tane

Amaçlarım ise şimdilik

tek seferde 15 tane barfiks çekmek
      30 dips
      50 şınav

Antrenman şeklimse ,

başlangıçta boşta 5 barfiks ile başlıyorum

5 set yapıyorum , ağırlıklı 15 kg 2,3 tekrar arası
      10 kg , 5 tekrar 5 set 1 dk molalı
      ve 5 kiloda gücüm kalırsa 3 tekrar

Amacım muscle up yapabilmek

şuan haftasonu olduğu için dinleniyorum , salı gününden itibaren güncellemeler gelecek.
    • Bugün canım sıkıldı ve parka gittim,

dips yaparken görüntümü merak edip video çektim ve boyumun uzun olmasından dolayı mı bilmiyorum ya da kollarımın uzun olmasından mı
      kendimi öne verdiğimde // şuna benzer bir görüntü çıkıyor beni rahatsız etti.

4 set paralel
      2 set düz barda dips yaptım

5+9+15+6
      10+6

dünün yorgunluğu geçmemiş hala :D ve nedense antrenman bittiğinde eklerimde biraz ağrı oluyor

Bir diğer konuysa şu devletin yaptığı parklardaki barfiks naletleri alet demiyorum nalet.

kavranmıyor ve çok kullanışsız , kavrayamadığımdan mı bilmiyorum onlarda ne zaman barfiks çeksem 6 yı zor buluyorum.

bu işte galiba çok fazla detay var yavaş yavaş öğrenicez.
    • antoni55 wrote:

Bugün canım sıkıldı ve parka gittim,

dips yaparken görüntümü merak edip video çektim ve boyumun uzun olmasından dolayı mı bilmiyorum ya da kollarımın uzun olmasından mı
      kendimi öne verdiğimde // şuna benzer bir görüntü çıkıyor beni rahatsız etti.

4 set paralel
      2 set düz barda dips yaptım

5+9+15+6
      10+6

dünün yorgunluğu geçmemiş hala :D ve nedense antrenman bittiğinde eklerimde biraz ağrı oluyor

Bir diğer konuysa şu devletin yaptığı parklardaki barfiks naletleri alet demiyorum nalet.

kavranmıyor ve çok kullanışsız , kavrayamadığımdan mı bilmiyorum onlarda ne zaman barfiks çeksem 6 yı zor buluyorum.

bu işte galiba çok fazla detay var yavaş yavaş öğrenicez.
      Barfiks barının kalınlığına göre kavraman değişeceği için tekrar sayılarının değişmesi normaldir kafana takma ama kavrama kuvveti çok önemli çünkü kolların vücudunu kaldırabilse dahi barı kavrayamayınca malesef kendini yerde buluyorsun durum böyle olunca insanlar barfiks çekemediğini dahada güçlenmesi gerektiğini düşünüyor ama tek çözüm güçlü olmak değil o barı sıkıca kavrayabilmekte meseledir
    • aynen kardesim , dips yaparken kendimi tamamen salıyorum omuzlarım ellerime yanaşacak kadar / şu görüntünün çıkması da ondan belli ki
      antrenmanlarda değişikliğe gitmeye karar verdim , kavramak kuvveti gerçekten çok önemli ne kadar iyi kavrarsak o kadar iyi barfiks yada dips yapabiliriz bu yüzden ağırlıklı statik bekleyişler de yapmaya başlayacağım.
    • Görüntüyü yollayabilirmisin belki o zaman yorum yapabiliriz zaten baştada dediğin gibi tek seferde 15 barfiks 30 Dips yaparsan bunlarda gerçekten nizami olursa zaten kuvvetin baya artmış olur ki 30 Dips yapana kadar sürekli dips yapmaya çalışmaktansa şunuda yapabilirsin deneyerek öğreniyor insan aslında elmas şınavı göğüs ve arka kola vuran bir hareket fakat yaptıysan farketmişsindir arka kolu baya zorlayan bir hareket elmas şınavdan başta 10 tane çıkardığını düşünelim tekrar sayılarını bilmiyorum ama örnek veriyorum bunu 20'ye çıkardığında arka kolun zaten güçlenmiş olacak ve dips sayında artmaya başlıcak bu sefer aslında hepsi birbiriyle bağlantılı hareketler mesela neden omuz için sadece handstand push up yapmıyoruzda onun bir alt versiyonu olan pike push up ile başlıyoruz çünkü pike push up yaptıkça omuz kendini handstand hareketine hazır hale getiriyor bu sefer handstand push up hareketinden 1-2 tekrar daha fazlası çıkabiliyor artık ondan sonra handstand 'ten devam edebiliyoruz anahtar kelime vücüdunun çıkarabildiği hareketlerle başlamak ve gerçekten çok kolay geldiğinde o hareket pike push up 15-20 arası rahat yapmak gibi işte o zaman artık hazırsın demektir sadece barfiks şınav dips olarak düşünmemek lazım bende bu hatayı yaptım çünkü o yüzden INŞALLAH hepimiz iyi oluruz
    • görüntüyü nasıl yollayacağımı bilmiyorum , ama dediklerin doğru sadece aynı haraketlere takılıp kalmamak lazım , şınav çekerkende genellikle klasik omuz genişliği yada 1 avuç genişinde çekiyorum , sırayla baştan bir program yapayim kendime gelişimim hızlanacaktır bu şekilde. çok tesekkür ederim inşallah kardesim ben hep derim bu hayatta vazgeçmeyen kazanır.
    • antoni55 wrote:

görüntüyü nasıl yollayacağımı bilmiyorum , ama dediklerin doğru sadece aynı haraketlere takılıp kalmamak lazım , şınav çekerkende genellikle klasik omuz genişliği yada 1 avuç genişinde çekiyorum , sırayla baştan bir program yapayim kendime gelişimim hızlanacaktır bu şekilde. çok tesekkür ederim inşallah kardesim ben hep derim bu hayatta vazgeçmeyen kazanır
      Söz güzel :) Ek dosyalar kısmı var oradan fotoğraf atabilirsin herkes farklı çalışıyor ama genellikle insan kendisine program hazırlamadığı zaman aksatabiliyor o yüzden not defterine geçmiş antrenmanları not etmekte motive edebiliyor insanı
    • Devam ettikçe kendindeki hataları bulup düzelteceksin. Dipsteki sıkıntı omuzların ellerine yaklaaşacak kadar derin inmek ilk süreçte iyi değil. Dirseklerden kolların 90 derece kırılması yeterli olur. Fazla derin omuzları kötü etkileyebilir. Alıştıkça hareket açıları vücudun esnekliğine göre oturur. Olay bırakmadan devam etmek. Takipteyim, başarılar :thumbup:
      Gökhan
      Eski kullanıcı adı: HectorTuning
      İnstagram: kalistenikturk
    • ilk başladığım zamanlarda , dips aleti çok alçaktaydı dizlerimi kırsam bile yere değiyordu ordan alışkanlık olarak kendimi öne verip vucudumu belimi sıkarak geri götürüyordum istem dışı vucudum alışmış . kendimi videoya çekip izledim / bunun gibi bir şey oluyor , şuan ders çalışıyorum 1 2 saat sonra parka gidip antrenman yapacağım.

doğru form için göğüs önde kollarla kendimi salmaya alışmaya çalışacağım. ayaklarım geri gitmeden umarım kısa sürede çözerim.

kafama takılan sadece estetik konusu yoksa 15 kilogram takıp bu şekilde de 5 dips çıkartabiliyorum.

bir diğeri ise kalın barda barfiks çektiğim zamanlar 8 tane çekebiliyorken
      salondaki bar ince ona alıştım şimdi kalın barda 6 tane çekiyorum :D

çok karışık vücut birine adapte oluyor diğeri düşüyor ama sorun yok ikisinde dengelemeyece çalışacağım şimdilik bu kadar.
    • Nizami dips kollar vücuduna doğru 90 derece açıda durması gerekiyor yoksa arka kola vurmaz ve sakatlıkta çıkabilir eğer kolun / ise dışa doğru alışmıştır bunu içe doğru yaparak alıştırabilirsin kendinde göreceksin arka kolun yanmaya başlıcak yukarıya çıktığında arka kolun kasılma hissini yaşıyorsan formun güzel demektir dediğini anladım onu bende yapıyordum bel vuruyorsun barfikstekinden pek farksız değil 3 tane yap nizami yap nizami olmadıktan sonra kendini kandırırsın zaten tek rakibin sensin başkasının kaç tekrar yaptığı umrunda olmasın :)
    • Evvet antrenmandan yeni geldim ve hemen güncelleme giriyorum

oturduğum yerden parka gitmem yaklaşık 15 dk sürdü :D
      yanıma ipimi götürdüm ama yer düz olmadığı için tam atlayamadım ama sıkıla mıkıla 5 dk atlayıp ısındım ,yürürken terlemiştim yani vücudum sıcaktı.

parklardaki barı bilirsiniz geniş ve öne doğru çıkıntısı vardır
      barfiks çeşidinin adını tam bilmiyorum

Videodaki bar gibi ama geniş olanın ortası birleşik değil parça parça.

Toplam 5 set çıkarabildiğim kadar

10
      7
      7
      5
      5

set arası 1 dk dinledim ve hemen girdim.

bunu bitirdikten sonra 3 dk ara verdim ve geniş tutuşa geçtim

7
      6
      4
      4
      5

set arası yine 1dk dinlendim , yalan yok omuz genişliği alışık olmadığım için geniş çekerken zorlandım.

3 dk daha dinledikten sonra

dipse geçtim ama şu parklarda 2 ayaklı şeyler var ya bacak açmak için , hafif eğimli düz barı var çıktım üstüne , muscle up yapmak için onun dipsini yaptim göğsüme kadar değdirmeye çalıştım ve aşırı pump yaptı.

4 set
      10
      10
      8
      6

set arası 1 dk dinledim.

biter mi bitmez :D

sonra normal dips aletine geçtim ve kendimi geri vermeden yaptım

10
      10
      8
      6
      set arası 2 dk dinledim , kollarım çok yoruldu ve peşine 15 şınav çekip bitirdim.

daha fazla çalışacaktım aslında ama yarın salonda da çalışacağım için fazla yormadım kendimi.
      Şimdilik bu şekilde dipsi yaparken göğsümü öne verdim ve çok fazla aşşağı inmedim bu yüzden geri salınım olmadı biraz vurdu arka kollara.
      ve eklemlerde ağrı olmadı bu kez.

Hala kaba taslak bir program kafamda var mükemmelleştirmeye çalışıyorum , günlere bölerek en hızlı gelişimi alabilecek bir program tasarlayınca sizlerle paylaşacağım.

yumruk atarken kol gücü ve omuz gücü önemli olduğu için , arka kola ağırlık veriyorum nedeni bu.
    • antoni55 wrote:

Evvet antrenmandan yeni geldim ve hemen güncelleme giriyorum

oturduğum yerden parka gitmem yaklaşık 15 dk sürdü :D
      yanıma ipimi götürdüm ama yer düz olmadığı için tam atlayamadım ama sıkıla mıkıla 5 dk atlayıp ısındım ,yürürken terlemiştim yani vücudum sıcaktı.

parklardaki barı bilirsiniz geniş ve öne doğru çıkıntısı vardır
      barfiks çeşidinin adını tam bilmiyorum

Videodaki bar gibi ama geniş olanın ortası birleşik değil parça parça.

Toplam 5 set çıkarabildiğim kadar

10
      7
      7
      5
      5

set arası 1 dk dinledim ve hemen girdim.

bunu bitirdikten sonra 3 dk ara verdim ve geniş tutuşa geçtim

7
      6
      4
      4
      5

set arası yine 1dk dinlendim , yalan yok omuz genişliği alışık olmadığım için geniş çekerken zorlandım.

3 dk daha dinledikten sonra

dipse geçtim ama şu parklarda 2 ayaklı şeyler var ya bacak açmak için , hafif eğimli düz barı var çıktım üstüne , muscle up yapmak için onun dipsini yaptim göğsüme kadar değdirmeye çalıştım ve aşırı pump yaptı.

4 set
      10
      10
      8
      6

set arası 1 dk dinledim.

biter mi bitmez :D

sonra normal dips aletine geçtim ve kendimi geri vermeden yaptım

10
      10
      8
      6
      set arası 2 dk dinledim , kollarım çok yoruldu ve peşine 15 şınav çekip bitirdim.

daha fazla çalışacaktım aslında ama yarın salonda da çalışacağım için fazla yormadım kendimi.
      Şimdilik bu şekilde dipsi yaparken göğsümü öne verdim ve çok fazla aşşağı inmedim bu yüzden geri salınım olmadı biraz vurdu arka kollara.
      ve eklemlerde ağrı olmadı bu kez.

Hala kaba taslak bir program kafamda var mükemmelleştirmeye çalışıyorum , günlere bölerek en hızlı gelişimi alabilecek bir program tasarlayınca sizlerle paylaşacağım.

yumruk atarken kol gücü ve omuz gücü önemli olduğu için , arka kola ağırlık veriyorum nedeni bu.
      Salonda eğer çok ağır çalışmıyorsan antrenman sonrasıda yapabilirsin bunları ama gücün kalmıyorsa tabiki başka günler yap
    • cagatay_sw wrote:

Sayıların gayet güzel dövüş sporlarıyla uğraştığın için muhtemelen kondisyonun sağlam boks'mu yapıyorsun ? Evet yumruk atarken omuzdan alınırsa daha etkili oluyor dediğin gibi
      Sayıların gayet güzel dövüş sporlarıyla uğraştığın için muhtemelen kondisyonun sağlam boks'mu yapıyorsun ? Evet yumruk atarken omuzdan alınırsa daha etkili oluyor dediğin gibi
      branşım wushu sanda , içinde boks , tekme ve güreş var , mma gibi fakat diz dirsek ve yere düşünce vurmak yok , tekme yakalamak adamı ringten atmak serbest.
      kondisyon konusu ise , evet sporun artısı var fakat düzenli çalışmak diyelim.
    • evet bende o niyetle başladım , barfiks çekme , şınav dips itme , muscle up yapsam güreşte çok pis üstünlük sağlayabileceğimi düşünüyorum.
      ayrıca iyi hissettiriyor , Genel olarak calisthenics patlayıcı kuvvet ve dayanıklılık kazandırdığı için benim için vazgeçilmez bir halde.

Salonda ön kol bilekte çalısıyorum , squatı sırtıma 70 80 kg insan alarak yapıyorum ,

zaten gerekli olan şeyler , ayak bacak , sırt göğüs , kol omuz ve karın bunlara ağırlıklı calısıyorum. ama calisthenics haraketleri de çok estetik ve umarım muscle up'tan sonra front lever , planche gibi hareketleri de yapmaya başlayabilirim.
    • antoni55 wrote:

evet bende o niyetle başladım , barfiks çekme , şınav dips itme , muscle up yapsam güreşte çok pis üstünlük sağlayabileceğimi düşünüyorum.
      ayrıca iyi hissettiriyor , Genel olarak calisthenics patlayıcı kuvvet ve dayanıklılık kazandırdığı için benim için vazgeçilmez bir halde.

Salonda ön kol bilekte çalısıyorum , squatı sırtıma 70 80 kg insan alarak yapıyorum ,

zaten gerekli olan şeyler , ayak bacak , sırt göğüs , kol omuz ve karın bunlara ağırlıklı calısıyorum. ama calisthenics haraketleri de çok estetik ve umarım muscle up'tan sonra front lever , planche gibi hareketleri de yapmaya başlayabilirim.
      Çalışmaya devam ettikten sonra araştırdıkça yeni şeyler öğrendikçe hepsi olur
    • antoni55 wrote:

dips yaparken kendimi tamamen salıyorum omuzlarım ellerime yanaşacak kadar
      Çok yanlış bir davranış olduğunu söylemek isterim, uzun süre dipse devam etmek istiyorsanız kolu dirsekten 90 derece açıyla kırmanız ve sonra geri yükselmeniz yeterli olur, daha fazlası eklemde sıkıntı oluşturur. Yapmayın o şekilde.. ;)
      *** Şınav çekmeden okumaya devam etme, yat ve şimdi, şu an sadece şınav çek. Artık SVG'ye ilk adımını attın, tebrikler.***
    • Herkese selamlar , dün fazla zorlamadım dedim ama vucud yorulmuş :D ama zihnim daha fazlasını yapmaya hazırdı.
      Neyse antrenman bitti ,

omuz genişliğinden yarım avuç açık tek seferde 10 tane barfiks çektim , aslında dayanıklılığım iyi.

ve aklıma gelen başıma geldi , kalın barda ellerimle tamamen kavrayarak dün çalıştığım için , ince barda sıkıntı çektim.
      İnce barda geniş tutamıyorum çünkü kayıyor. onu kavrarken kendimi yukarı çekmekse bayağı zor.

velhasıl kelam, ben şunu anladım bazı şeyler gerçekten zor ama kısa sürede yapamazsınız belirli bir zaman, teknik güç ve hız gerekir ve dayanıklılık.

hedeflerimi yazmıştım yukarıda , 30 dips aklımda yoktu , barfiks sayımı yükseltmek istiyordum ama artmıyor. Aslında ilk amacım şınav sayımı 50ye çekmekti bunu yaptığımda otomatikmen dips sayısıda artacaktı.

Neyse neyse neyse.

yine bugünü boş geçirmemeye çalıştım ,

10 düz
      7 ters
      6 dar
      4 geniş
      8 yan tutarak sağa sola çektim.

setler arası 1 dk dinlendim ve kavrama kuvveti olayi aklımda geldi yaklaşık 5 dk mı asılarak geçirdim , ellerimi sıkamayacak duruma gelene kadar ama hala barfiks çekebiliyodum
      parmaklarıma verdiğimde ağırlığı 6 7 tane çıkartabildim.

ellerim nasır tutmuş :D

yukarıda yazdığım gibi , negatif muscle up denedim 5 tane , dirseklerime öyle bir yük bindi ki bu ne böyle dedim. yukarı çekmesi bir dert inmesi bir dert :D ama katacağı kuvvet de cabası xd

Bir diğer konuysa dips meselesi , kendimi öne vermeye alışmam ve esnek olmayaşım nedeniyle , kütük gibi ileri geri sallanıyorum. ama bugün biraz uğraştım ve düz inmeyi başardım.
      göğsümü öne verdim , kollarımla aşşağı indim ama kalkarken biraz sallanmalar oluyor. Galiba karnı mı sıkmak gerekiyor anlamadım , uzun süredir yapan insanların formlarına baktım ,

göğüs önde sırt çıkık , bel hafif kavisli bacakları dümdüz , bende bu formda yapmaya çalışıyorum sayıyı geçtim.

Ve temelden başlamaya karar verdim.

İlk bir ay boyunca , barfiks şınav çalışacağım. dips yaparsam düz barda yaparim.

Bunları da 5 set , kısa süre dinlenmeli ama farklı çeşitlerde.

Şınav sayım 50 yakında olacaktir. ondan sonra ağırlıklarla çekmeye başlayacağım. piramitle felan deniyeceğim , dayanıklılık ve kuvvet ilk önceliğim.
      Barfiks sayısı ise farklı versiyonlarda , çıkarabildiğim kadar elimden ne gelirse.

Şimdilik bu kadar , esneklikde çalışmam gerek fakat spor yapmama rağmen bacaklarım kütük gibi :D vucudum azda olsa esnek ama belim bacaklarım kütük.

Biraz uzun oldu çünkü , kafamda 50 tane tilki dönüyo :D

Çalışma günlerimi ise daha düzenlemedim hepsine bir ayar çekicem , yarın yada yarından sonra yeni güncelleme gelecek.