Vücut dokularının ağırlığa adapte olma süreleri, karşılaştırılmalı..

• Vücut dokularının ağırlığa adapte olma süreleri, karşılaştırılmalı..

Geçenlerde bir eğitim videosu izliyorum, çalıştığınız ağırlığa ya da yaptığınız antrenmana vücudun hangi dokuları hangi hızda adapte oluyor, mesela bu kas dokusu ise büyüyor, fascia ise genişliyor vs.., ile ilgili bir grafik paylaşmak istedim, grafik ne kadar bilimsel bilemem ama bildiğim doğruları aktardığı için paylaşmak istedim.

*** Şınav çekmeden okumaya devam etme, yat ve şimdi, şu an sadece şınav çek. Artık SVG'ye ilk adımını attın, tebrikler.***
    • Bilinenin aksine en hızlı adapte olan kas değil, sinir, en yavaş adapte olan ise eklem kıkırdağı ya da genel anlamda kıkırdak dokusu, kanlanma arttıkça daha hızlı iyileşme ve daha iyi adaptasyon olacağı yazıyor, resimde.
      *** Şınav çekmeden okumaya devam etme, yat ve şimdi, şu an sadece şınav çek. Artık SVG'ye ilk adımını attın, tebrikler.***
    • Burada şuna dikkat çekmek istiyorum, kas o kadar hızlı adapte oluyor ki, kaslar kendine geldiğinde yaklaşık arada 10 katı kadar süre var, 2 ayda elde edilen kas yaklaşık 20 ayda elde edilecek tendon, ligament ve eklem adaptasyonu demek. Bu da şu demek, kas kütlesinin aldatıcılığı ile eklemlere, tendonlara, ligamentlere yüklenmek sakatlık demek bunu engellemenin yollarından biri çalışmaya süreklilik katmak demek. Bu noktalara dikkat edin lütfen.. Şu yapılar arasında gelişim açısından fark olsa da hepsi bir ünitenin parçası, hangi halka zayıfsa zincir ordan kopar, tendon çok gelişmişse kas yırtılır, kas çok gelişmişse tendona sıkıntı verir. Dikkatli olun..
    • Mükemmel bir başlık Fitdr, gerçekten yaptığımız sporun özü.
      Çok az bilinen, az kavranan ve aslında gözlemlemesi, kişinin kendi tecrübesi ile ayırdına varması zor gerçekler.
      Yani kişi çok düşük tekrar-uzun set arası ve yüksek RM ile gücünü arttırabilir, bunu kendi kendine gözlemler,
      Ancak
      SİNİR
      KAS
      KEMİK
      FASYA (Kas kılıfı sanırım)
      YUMUŞAK DOKU
      TENDON
      KIKIRDAK gelişi ayrımına kadar kendi bilgisi ve tecrübesi ile gözlemlemesi imkansız zira çok çok uzun sürelerden bahsediyoruz.
      Bu bilgi çok değerli, zira sadece kas-kemik-tendona yönelik çalışmanın yeterli olmadığını anlıyoruz.
      Bunun dışında çok yüksek kilo hedefleyen birisinin zincirin ne kadar çok halkaya dayandığını anlaması da önemli.

7-8 ay önce 50 kilo civarı ağırlığındaki dergi koleksiyonumu büyük bir koli içerisinde taşırken, sol dirseğimin içinde acı hissettim.
      Birkaç gün sonra ise biceps distal tendonumu incittiğimi fark ettim.
      Bu tendon incindiğinde biceps curl hareketinde acı yaşıyorsunuz.
      Tatsız bir durum.
      1 ay önce yabancı bir vucüt geliştirme forumunda 53 santim kolları olan müsabık bir arkadaş,
      Her gün 100 tekrar curl-100 tekrar dumbell extension-100 tekrar hammer curl x 2 set yaptığını yazmış.
      Her Allah'ın günü bu pompalama çalışması ile kollarının her gün şişkin olduğunu ve bunun normal idmanlarını hiç etkilemediğini, buna karşın müthiş hacim artışı sağladığını belirtmiş, yani bu sadece destek çalışması.
      Arkadaşlar 6-7 ay süren o lanet ağrım bu şekilde 5-6 idman yaptıktan sonra TAMAMEN geçti.
      Şimdi dönüp baktığımda, çok zor iyileşen, tendon ya da yumuşak dokuların hergün aşırı kan pompalaması nedeniyle iyileşmiş olabileceğini düşünüyorum.
      Hiç bir bilimsel dayanağım yok ama 6-7 aydır geçmeyen problem neden geçti? Önemli olan geçmesi ama bir yandan insan yeni şeyler öğrendiği için ayrıca mutlu oluyor.

Bu bahsedilen "feeders" yani "besleme" yöntemi çok kalın kollu başka birkaç vücutçu tarafından daha tavsiye edilmiş.
      Kimileri ise tendinit olmak için harika bir yöntem diye alay etmiş.
      Acıkcası ben her gün yapamıyorum, iş güç, yorgunluk nedeniyle.
      Ancak kanla dolma, şişme hissi çok güzel ve kesinlikle gücümü azaltmadı, hatta arttırdı diyebilirim.

Yeniliklere ve öğrenmeye her zaman açık olmamız dileğiyle.
    • karasan wrote:

Şimdi dönüp baktığımda, çok zor iyileşen, tendon ya da yumuşak dokuların hergün aşırı kan pompalaması nedeniyle iyileşmiş olabileceğini düşünüyorum.
      Biz buna aktif recovery de diyoruz. Yani çok yoğun antrenmanlar sonunda boş günleri bu şekilde geçirebiliyoruz.

karasan wrote:

Kimileri ise tendinit olmak için harika bir yöntem diye alay etmiş.

Bilmediklerindendir. Makul düzeylerde yapılıp o esnada vücut da dinlendiğinde sıkıntı yaratacağını sanmam ama aşırı kullanıma kaçılmamalı.
    • Ne güzel memnun oldum, bazen böyle arşiv gibi kalıyor ama işe yarıyor site, çok aktif olamıyoruz, iş güç çoluk çocuk derken ancak kalbimiz hep buralarda ve dışarda da mutlaka spor yapıyoruz. Devam tabi ki..