Machine EVG-SVG-Bilek Güreşi günlüğü

• Machine EVG-SVG-Bilek Güreşi günlüğü

Öncelikle okuyan herkese selam olsun :)

Bu günlükte genel olarak bilek güreşi için yaptığım çalışmaları yazacağım, bu çalışmalar hem evde hem sokakta olacak.

Hem gelişimimi paylaşacağım hem sizinle bilgi alışverişi yapabileceğimi düşündüğüm için başlıyorum bu günlüğe

Her ay ölçülerimdeki değişimi ve her hafta çalıştığım hareketleri ve ağırlıkları yazacağım...
    • İlgi için şimdiden teşekkür ederim,

15.12.17 ölçüler
      Kilo 62-63
      Omuz 121 kol 38-39, önkol sıkılı(bilek güreş yapar pozisyonda) 38cm

Dambıl ile
      Yarım açı biceps curl 47kg 10tekrsr
      Tam açı biceps curl 28-29kg 5tekrar
      Wrist curl yarım açı 47kg 20tekrar

Bicepsleri biraz yıprattığım için ara verdim daha iyi hissedince hafiften biceps çalışmayı deneyip acı var mı yok mu kontrol edeceğim ve barfiks deneyip statları yazacağım

Şuan ki planım gücümü arttırmaya odaklanmaktan ziyade hacim ve dayanıklılığımı arttırmaya yönelik tabii ki güç çalışması ile bir arada olacak. Bu taktiğin uzun vadede epey işe yarayacağını düşünüyorum çünkü benzinim ne kadar çabuk biterse o kadar az zorlayabilriim kendimi.
      Şuan da en sıkıntı çektiğim konu bu zaten güç iyi ama devamlılık yok çabuk tükeniyorum

Birkaç güne iyileşmiş olurum ve ilk antrenmanı yazarım.

Mesaj düzenlendi 1 defa, son düzenleyen Machine ().

• teşekkür ederim :)
      Bilek güreşi için şu ana kadar 2ay düzenli çalıştım o da 15yaşındayken idi ilk heveslendiğim zaman aslında 2 yıl öncesi ama :D

Pek düzenli spor yapmasam da çalışıyorum yani evde dambıl duruyor genelde en ağır halinde, hep koparma,omuz press,bicep curl yapıyorum ayrıca hem genetik yatkın hem spor geçmişim bilek güreşini destekleyecek türden

Bilek güreş klubüne yeni katıldım
      Ama okulda bilek güreşi masası var hep yapıyoruz arkadaşlarla :D ,şimdi genel olarak güç+dayanıklılık arttırayım sonra tekniğe yönelik çalışacağım

işler istediğim gibi gider, çalışmalar güzel gider sağlığım da iyi giderse umarım bir gün şampiyon olurum.

Biceps curl da bu şekilde
      Form pek iyi değil ama olsun
    • oo öyleyse güzel seneye katılabilrim bilgi için sağolasın
      +18de artık zorluk başlıyor çoğu kişi deneyimli oluyor üstüne kemik ve eklem yapısı daha oturmuş oluyor buda bize devantaj ama gençlik gücü diye birşey de var :) daha çabuk iyileşiriz ayrıca potansiyel gücümüz ve patlayıcı gücümüz daha fazla
      Tam açılarda ben de çok iyi değilim ki zaten bilek güreşinde tam açıdan ziyade yarım açı ve direnç daha önemli diye düşünüyorum
      Mart erken değil mi ya o kadar da güvenmiyorum kendime. Güç fena olmasa da pratiğe de ihtiyacım var.
    • Doğru söylüyorsun

Güç çalışıyoruz mesela ne olabilir hammer curl,wrist curl vs vs ama bilek güreşi yaparken kaç kilo bükme gücün olduğu kaç kilo çekiş gücün okduğu kadar maç esnasındaki açılarda o gücün ne kadarını verebileceğimiz önemli,
      Bu yüzden pratik ile takip etmemiz lazım bunları belli bir çalışma süresinden sonra gücümüz şekillenir ve o şekile uygun tekniğe yönelirz açıklarımızı da kapatırız ve buum

Maçlarda ise maç daha başlamadan kontrolü ele almamız lazım bana göre, hız,güç,teknik fark ne olursa olsun, maç başladığında en iyi açımızla rakibi kontrol altına almak gerek bu kontrol 0.5saniye de sürebilir 5saniye de belki daha fazla

El gücünde sıkıntı yaşadın benim sinirim bozuldu valla kol gücünde ve saf güçte daha fazla olup kaybetmek sinir bozucu, buda aslınds bir ders gibi eksiğini görmen açısından, o elemanların yaptığı şey de az önce yazdıklarım.
      Sen daha güçlü olsan bile hatta tüm gücünü versen bile o gücü istediğin yere yöneltemezsen anlamı kalmıyor adam senden az güce sahip olsa bile maçı çeviriyor, saf gücünü en iyi şekilde yansıtacak açılarını bulman gerek bence.

Eller için yaptığım şeyleri bir sonraki antrenmanım ile yazacağım
    • 28.12.17

Bicepsimi inciteli yaklaşık 20gün oldu,
      5gün önce iyileştiğimi düşünerek masa antrenmanına gittim ve mahvoldum önceki acı daha beter şekilde tekrarladı, günlük hayatta sıkıntı yok ama bicepsi sıkınca berbat bir acı saplanıyor
      Şimdilik Anti-inflamatuar ve kas gevşetici kullanıyorum+
      5-10 kg ile wrist curl ve biceps curl yapıyorum

Hem sinirliyim hem moralim bozuk bir türlü kendime gelemedim
    • kayrabatu yazdı:

28.12.17

Bicepsimi inciteli yaklaşık 20gün oldu,
      5gün önce iyileştiğimi düşünerek masa antrenmanına gittim ve mahvoldum önceki acı daha beter şekilde tekrarladı, günlük hayatta sıkıntı yok ama bicepsi sıkınca berbat bir acı saplanıyor
      Şimdilik Anti-inflamatuar ve kas gevşetici kullanıyorum+
      5-10 kg ile wrist curl ve biceps curl yapıyorum

Hem sinirliyim hem moralim bozuk bir türlü kendime gelemedim

Geçmiş olsun dostum, moral bozmaya hiç gerek yok, biliyorsun ki kötü düşününce içinde bulunduğu süreç daha da zor gibi geliyor insana. İnşallah en kısa sürede eski sağlığına kavuşursun :thumbup:
      Gökhan
      Eski kullanıcı adı: HectorTuning
      İnstagram: kalistenikturk
    • Sağolasın Abi

büyük bir sıkıntı değil ama sürekli tekrar etmesi bezdirdi biraz, ne zaman spor yapayım desem bi sorun çıkıyor, güç olarak iyi olsam da omuzlarım pek çalışmaya gelmiyor kafa üstü ağırlık kaldırmak, uzun ve sık kullanım omuzlarımı kullanılmaz hale getiriyor bu yüzden barfiks forever,
      dirseğim zaten arada bir sıkışıyor,acıyor filan alıştım artık

Şükrediyorum yine de büyük bi sıkıntı olmadığı için, çürük olsamda gücüm yerinde sonuçta

Vücüdumda bişeyler eksik diye düşünüyorum şu sıralar
    • Aslında iyice düşünüp bir durum değerlendirmesi yapmak mantıklı olacaktır diye düşünüyorum. Sonuçta bu sakatlıkların oluşmasında çok etken var. Antrenman tarzı, yoğunluğu, sıklığı, bunların haricinde kişinin beslenme şeklide büyük ölçüde önemli. Seninde dinlenmeye ne kadar önem verdiğine dönüp bir bakman lazım.
      Gerek bilek güreşi gerekse normal vücut idmanlarında yorulan vücudu, zihni, yıpranan kasları iyice dinlendirmemiz gereken zamanlarda oluyor. Zamanında çok yoğun çalışma sonucu her şeyin ters gitmesinden şikayet ettiğim zamanlar olmuştu. Vücudun sesini dinleyip ona uygun hareket etmekte fayda var.
      Sıkıntılı olan bölgeleri aşırıya kaçmadan temel hareketlerle o bölgeye kan akışını yükseltecek şekilde çalışmak ve iyice dinlendirmek iyileşme sürecine katkı sağlayacaktır. Sonuçta bir kere zarar görüp güçten düşmüş bir kası daha fazla zorlamak ya da dinlenmeden sürekli yüklenmek onun gelişmesini değil daha çok yıpranmasını sağlar.
      Benim sana önerim çalışma ve beslenme programını gözden geçirip sorunları bulman yönünde olacak. Ufak tefek düzenlemelerle bile büyük farklar olacağına inanıyorum. Tekrar geçmiş olsun. Takipteyim, inşallah git gide daha iyi sonuçlar alırsın.
      Gökhan
      Eski kullanıcı adı: HectorTuning
      İnstagram: kalistenikturk
    • Bicepsimde ciddi bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum sadece yıprandı bence düzensiz çalışma ve dinlenmeden ağır çalışmadan dolayı

10gün boyunca 5kg bicep curl 10kg wrist curl yapacağım biraz pump hissi yakayalayınca bırakacağım benexol+magnezinc içiyorum anti inflamatuar ve kas gevşetici de kullanıyorum
      10gün sonra masa idmanına gidecek kadar iyi olursam kendimi zorlamayacağım duruş ve teknik üzerine biraz çalışırım veya barfiks çekerim hafiften
      Eğer kendimi hazır hissetmezsem bi 7 gün daha ekler 17gün dinlerim
      Beslenmeye ek olarak sığır jelatini ekleyeceğim