Protein tozu zararlı mı?

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our use of cookies. More details

• saçmalamayin arkadaşlar...

Protein tozu sadece bir "ek gıda"dır. Günlük olaraka almaniz gereken proteini besinlerden karşilayamazsaniz protein tozu kullanmak gayet yerinde bir davraniş olur. Ama gunluk protein ihtiyacini karşilayabiliyorsan, protein tozu kullanmaya çokta gerek yoktur cunku fazladan alinan protein enerjiye çevrilecek ve karaciğeri boşuna yoracaktir.

Suplamentler (whey, casein, bcaa, kreatin, glutamin...) genellikle steroidlerle karıştırılır. Asıl zararlı olan şey "steroidler"dir (dışarıdan alinan hormonlar). Steroidler uzun sure kullanildiginda vucuttaki hormon dengesini ve dogal olarak testestoron yani erkeklik hormonu dengesinide bozmaktadır.

Ben ikisinide kullanmıyorum ama yinede bi bilgilendirmek istedim :) .
    • protein tozuna başlamadan önce bir karaciğer fonksiyon testlerine baktırmanı ve başladıktan sonra düzenli olarak 3-6 ay aralarla kontrol ettirmeni öneririm. yüksek protein yükü karaciğeri yorabilir zamanla.
      protein tozları zararsız gibi görünse de, yüzde yüz yediğimiz etle aynı olduğunu söylemek yanlış olur. direkt veya indirekt vücutta hangi metabolik yolakları nasıl etkilediğini tam anlamıyla bilemeyiz.
      evet ben de kullanıyorum protein tozu. :)
    • Arkadaşlar zaten gayet güzel açıklamış ancak erkekliği etkileme olayı ile ilgili şunu eklemek isterim. Neredeyse tüm protein tozlarının içinde oranı %1'den az olsa da emülgatör olarak soya lesitini var (kullanmayan markalar da var tabi). "Bildiğim kadarıyla" soya lesitini de bitkisel östrojen içeriyor. Çevrenizdekilerin erkekliği etkiler demesinin sebebi bu olabilir. Tabii bu sadece protein tozlarının içinde var anlamına gelmiyor, neredeyse bütün paket gıdalarda soya lesitini bulunuyor (bisküvi, kek, hatta bazı çikolatalı sütler vb).
    • kesinlikle zararı yoktur yok kalbi büyütüyormuş gibi şehir efsanelerine inanmanızı önermem. Öncelikle protein vücutta yapım işlemleri ve hormonların yapısındadır (steroid (Yağ) yapılı hormonlar da vardır) vücut için gerekli olan bir şey nasıl zararlı olabilir ki. Senelerdir biyoloji okuyorum vücuda alınması zorunlu olan temel aminoasitler (aminoasit = proteinin yapı taşı ) de vardır ki bunların çoğunu besinlerden karşılayamayız veya çok az miktarda karşılarız (Buradan Canan Karatay a sevgilerimi sunuyorum insanların aklını 10 numara karıştırmış gerçekten aceba nasıl sağlıkçı oldu diye hala düşünmekteyim ..)

Düzeltme Ek Bilgi : Protein tozlarının zararını sadece bilinçsizce kullanırsanız görürsünüz.

Herkese Bol Verimli Antrenmanlar Dilerim Saygılarımla ... :oleyo2:
      "Birkaç yumruk yiyip camdan yapılma olmadığınızı anladığınızda , sınırlarınızı zorlamadan yaşadığınızı hissedemezsiniz!"