Set sorunsalı

Bu internet sistesi çerezleri kullanmaktadır. Bu siteyi gezmeye devam ederek, çerezlerin kullanımı hususunu kabul ediyorsunuz. Daha fazla ayrıntı

• 5 farklı egzersizi ardı ardına yapıp bunu 3 kere mi tekrarlıyoruz, söylediğin olaya süper set deniliyor.

Örnek olarak yoğun triceps içeren bir hareket çalıştıktan sonra, bicepse geçmek yoğun biceps içeren bir harekete geçmek, tricepsi dinlendirecek ve böylece triceps bir dahaki rutine daha hazır başlayacaktır, 5 farklı egzersizde sırasıyla tricepse ve bicepse yük binen çalışmaları seçiyorsun böylece biceps çalışırken triceps dinleniyor, triceps çalışırken biceps dinleniyor kasların kendilerini yenilemesine imkan tanımış oluyorsun.

Etki konusunda böyle çalışırsan büyüme hormonu daha fazla salgılanıyor daha faydalı diye biliyorum.

Set olayına çok takılma çalış yeter ki 3 set aynı hareket, 3 set farklı hareket çok fark etmez vücut yaptığın çalışmanın karşılığını iki şekilde de verecektir.

Önemli olan sürekli ilerleyebilmek...

Mesaj düzenlendi 1 defa, son düzenleyen Barzoo ().

• @efeakhan soruna farklı şekillerde cevap verilebilir çünkü hedefler farklı olabilir. SVG'de temelde dikkat ettiğim nokta agonist antagonist kasların senkron şekilde çalıştırılmasıdır. Mesela barfiksi çok sevsem de sürekli barfiks çeken biri değilim, göğüste önemli, abdomen çalıştıktan sonra alt sırt çalışmazsam rahat edemiyorum. Burası benim temel hareket noktam, yani kaslar çalışmalı ancak dengede çalışmalı, buradan yola çıkarsak, 5 farklı egzersizi art arda yaptığında bu seni yıldırabilir bunu 3'e tamamlamaya bilirsin. Çünkü bir antrenman bölümünde vücudun pek çok yerini çalıştıracaksın, bu özellikle ilk başlayanlar ve orta seviye sporcular için uygun olmayabilir. Aynı hareketin 3 set yapılması hususunda ise 3 sayısının çok bir anlamı yoktur, yeri gelir bir hareketi 10 set 4-5 tekrar dahi yapabilirim, bu o an vücudumun bana söyledikleri ile alakalı, bir hareketi nizami bir şekilde yapamayacağımı bile bile sadece set sayısını tutturmak adına kendini zorlamak boşa harcanmış enerjidir. Kendini dinle ve bu yönde karar ver, temel anlamda bir setdeki tekrar sayıları, eğer az ise bu güç, orta ise bu hacim, yüksek ise dayanıklılık içindir. Ancak set sayısı 3 olsun ya da 5 olsun demek yanlış olacaktır, zira 3 set ve set başına tekrarı 15-20 yapan kişi farklı bir amaç, 7-8 yapan kişi farklı bir amaç için çalışıyordur. Başarılar dilerim.
      *** Şınav çekmeden okumaya devam etme, yat ve şimdi, şu an sadece şınav çek. Artık SVG'ye ilk adımını attın, tebrikler.***
    • fitdr yazdı:

@efeakhan soruna farklı şekillerde cevap verilebilir çünkü hedefler farklı olabilir. SVG'de temelde dikkat ettiğim nokta agonist antagonist kasların senkron şekilde çalıştırılmasıdır. Mesela barfiksi çok sevsem de sürekli barfiks çeken biri değilim, göğüste önemli, abdomen çalıştıktan sonra alt sırt çalışmazsam rahat edemiyorum. Burası benim temel hareket noktam, yani kaslar çalışmalı ancak dengede çalışmalı, buradan yola çıkarsak, 5 farklı egzersizi art arda yaptığında bu seni yıldırabilir bunu 3'e tamamlamaya bilirsin. Çünkü bir antrenman bölümünde vücudun pek çok yerini çalıştıracaksın, bu özellikle ilk başlayanlar ve orta seviye sporcular için uygun olmayabilir. Aynı hareketin 3 set yapılması hususunda ise 3 sayısının çok bir anlamı yoktur, yeri gelir bir hareketi 10 set 4-5 tekrar dahi yapabilirim, bu o an vücudumun bana söyledikleri ile alakalı, bir hareketi nizami bir şekilde yapamayacağımı bile bile sadece set sayısını tutturmak adına kendini zorlamak boşa harcanmış enerjidir. Kendini dinle ve bu yönde karar ver, temel anlamda bir setdeki tekrar sayıları, eğer az ise bu güç, orta ise bu hacim, yüksek ise dayanıklılık içindir. Ancak set sayısı 3 olsun ya da 5 olsun demek yanlış olacaktır, zira 3 set ve set başına tekrarı 15-20 yapan kişi farklı bir amaç, 7-8 yapan kişi farklı bir amaç için çalışıyordur. Başarılar dilerim
      hocam öncelikle yaşınızı öğrendikten sonra mutlu oldum. çünkü 31 yaşında biri olarak acaba geç mi kaldım diye hayıflanıyordum. calisthenics sporu ile ilgili ilk youtube videosunu gördükten sonra başlamaya karar verdim çünkü özgürce yapılan bir spordu.

" 5 farklı egzersizi art arda yaptığında bu seni yıldırabilir bunu 3'e tamamlamaya bilirsin" demişsin tam anlayamadım tamamlayabilirmisi mi diyecektiniz..

3 set demem misal olaraktı. demek istediğim aşağıdaki hareketleri yaparken bir egzersizi belirli bir set yaptıktan sonra o egzersizi bitirmek daha uygun geliyor. diğer egzersizlere geçip aynı hareketi sonra bir daha yapmak istemiyorum. ama youtube da ve madbarz resimli programlarnda genel olarak gördüğüm programlar döngü üzerine olduğu için kafam karıştı sadece

örnek bu resimde do 4 cycles diyor 4 defa dönmenin ne anlamı var anlayamadım bana ters geldi planet-streetworkout.org/wp-co…iceps-triceps-routine.jpg

müsadenle şu anki çalışmam dan bahsedeyim.
      1. gün sırt ve biceps günüm
      Makinada ön kol çalışması (Barfiks için hazırlık)
      Australian barfiksi
      Australian chin up
      negatif barfiks
      Normal chin up

2. gün Göğüs Triceps
      Normal şınav
      diamond şınav
      spider man şınav
      omuz şınavı
      geniş şınav
      decline şınav
      dips

3. gün bacak ve karın
      lunges:
      Calf raise:
      squat
      box jumpes

Karın için aşağıdaki antremanı uygulamaya çalışıyorum çok hoşuma gitti

4. gün dinlenme

sonra başa dönüyorum. 4 günlük bir döngü yani yorumlarını merakla bekliyorum selamlar
    • Size şunu söyleyeyim orada cycle ne diye sormuşsunuz mesela orada yazılan "4 min rest between each cycle and 30 sec rest between exercise" yani diyor ki herbir döngüde 4 dakika dinleniceksin her bir hareket geçişinde de 30 saniye dinleniceksin örnek verecek olursam;

diamnod pushup
      30sn dinlen
      chin up
      30sn dinlen
      korean dips
      30sn dinlen
      incline chin up
      30sn dinlen
      dips on str. bar
      30sn dinlen
      neg. chin up
      30sn dinlen
      dips

4 dakika dinlen

diamnod pushup
      30sn dinlen
      chin up
      30sn dinlen
      korean dips
      30sn dinlen
      incline chin up
      30sn dinlen
      dips on str. bar
      30sn dinlen
      neg. chin up
      30sn dinlen
      dips

tekrar 4 dakika dinlen sonra bir daha bu şekilde 4 defa yap diyor yani.

Bana sorarsan ben bu şekilde çalışmıyorum önce bir hareketimde örneğin diamnod push up u 3 set yaptıktan sonra diğer harekete geçiyorum. Bana göre bu şekilde çalışmak kası daha iyi hissetmeni sağlar. 1 Hafta cycle (yani döngü) antrenman yap diğer haftada normal set tekrar antrenman yap hangisinden daha iyi verim sağlıyorsan onu çalış