Tek Kol İle Barfiks Çekebilmek - Tavsiyelerinizi yazın lütfen (:

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our use of cookies. More details

• Tek Kol İle Barfiks Çekebilmek - Tavsiyelerinizi yazın lütfen (:

Selam, uzun zamandır sitenizi takip etmiyordum, geri döndüm sayılır. Forumda bu hareketle ilgili kelimeleri aradım ama belli bir konu bulamadım, yani sadece " tek el barfiks " çekebilmek için açılan bir konu yoktu, bende açmak istedim :) Uzatmadan konuya giriyorum;

" One Arm Pull Up / Chin up " yapabilmek için en az 15-20 arası nizami barfiks çekebilmemiz gerekiyor, bunu çoğu kişi bilir :thumbup:

" Vücut ağırlığımızın büyük bir yükü kol ve sırt kaslarımıza bindiği için, ısınma için fazladan bir önem gerekiyor. Kasları ısındırmak hareketlerdeki verimliliği arttır zaten; sabah uyanınca vücudumuz gece boyunca kasılı kaldığı için fazla enerjimiz yoktur ama 10 dakika sonra vücut açıldıkça kendimizi daha dinç hissederiz; işte spor öncesi ısınmayı da böyle düşünün.

" Ben sadece evde çalışan birisiyim ve bu 1 ay içinde tek el barfiksi yapabiliyor duruma geleceğim. "

Hareketle ilgili eklemek istediklerinizi ve tavsiyelerinizi bekliyorum.

The post was edited 1 time, last by sicparvismagna ().

• 1 Senedir 60 kiloyum, sabit. Kas oranım gözle görülür şekilde arttı fakat kilom aynı, vücudumu seviyorum çok şükür bir şikayetim yok. Alt yapımı bende pek bilmiyorum ama, 10 tane nizami muscle up, 12 tane handstand push up, 50 - 55 arası şınav, 25 tane falanda dips yapabiliyorum. Vücudum hareketlere hızlı odaklanıyor mesela ben 2 ay önce hiç tek el ile şınav yapamazdım, ama 1 hafta denedikten sonra şimdi 5-6 tane nizami tek el ile şınav yapabiliyorum, tabiki barfiks daha farklı ve daha zor ama olsun.
    • bildiğim kadariyla @Aykut Can abimiz ve @HecToRTuning abimiz tek kol barfiks çekebiliyor, bu konuya bi göz atarsalar sana yardimci olabilirler...
      Tekrar sayilarimiz hemen hemen ayni ve bende 60 kiloyum, tekkol şınav çekebiliyorum ve tek kol barfiks denemeleri yapiyorum umarim en kisa zamanda ikimizde yapabiliriz şu hareketi :D , sırt çantasina extra ağırlık atip barfiks çekmeni tavsiye ederim... Faydasi çok fazla oluyor. Başarılar.

Not: profiline bi göz attimda, boylarimizda ayniymiş, ne tesadüf :oleyo: ... Sitede kendi ayarlarımda birini bulmak beni sevindirdi
    • Bende sevindim ama senin profil fotografina bir baktimda, sen daha kalipli gibisin :) boy kilo ve tekrar sayilarimiz ayni olsada benden kalipli gibisin :) İnstagram hesabini verirsen tabi eğer varsa ? Benimki = yabanci_16 :) Merak ettim seni
    • EastBlood wrote:

bildiğim kadariyla @Aykut Can abimiz ve @HecToRTuning abimiz tek kol barfiks çekebiliyor, bu konuya bi göz atarsalar sana yardimci olabilirler...
      Tekrar sayilarimiz hemen hemen ayni ve bende 60 kiloyum, tekkol şınav çekebiliyorum ve tek kol barfiks denemeleri yapiyorum umarim en kisa zamanda ikimizde yapabiliriz şu hareketi :D , sırt çantasina extra ağırlık atip barfiks çekmeni tavsiye ederim... Faydasi çok fazla oluyor. Başarılar.

Not: profiline bi göz attimda, boylarimizda ayniymiş, ne tesadüf :oleyo: ... Sitede kendi ayarlarımda birini bulmak beni sevindirdi

Bu aralar pek vakit bulamadığım için aktif olamadım anca cevap verebildim. Tek kol barfiks olayından bizim günlükte kısaca bahsetmiştik herhalde. Tek kol barfiks için şu kadar nizami barfiks vs gerekiyor diye bir mantığı ben kabul etmiyorum. Herkesin sınırları farklıdır bu yüzden rakamlara girmeyi uygun bulmuyorum. Tabii ki öncelikle nizami barfiks çekebilmek gerekiyor ama bunu 10 tane-20 tane gibi rakamlarla kısıtlayınca okuyan diğer kişilerin rakamları daha düşükse bu işe başlamadan inançlarını yitirebileceğini düşünüyorum.

Öncelikle nizami barfiks tabii ki çekebiliyor olmak gerek. Bunun dışında ağırlıklı barfiks etkili bir yöntem. İllaki kendi kilonuz kadar ağırlıklı barfiks çekince tek kol yapabileceğinizi düşünmeyin, kağıt üstünde 60 kilo insan +60 kg barfiks çekince her kola 60 düştüğünü düşünüp tek kol çekebileceğini düşünebilir. Vücut ağırlığı kadar olmasa da en azından vücut ağırlığınızın yarısı veya yarısına yakın ağırlıklarda barfiks çekebiliyor olmanız normal çekiş kuvvetinizi, sırtı aktif etmenizi daha kolaylaştıracaktır.

Ağırlıklı barfiks dışında tek kol asılı kalmak ve asılı halde sırtı kasıp aktif etmeniz yararlı olacaktır. Barfiks ısınmasında yapılan kürek kemiklerini kasma hareketi gibi kolları hiç kırmadan asılı halde sadece sırtı aktif edebilirseniz ilk aşamayı geçmiş olursunuz. Sonrasında en büyük mesele kolu dirsekten kırma olayı. Eğer sırtı aktif edip çok çok az da olsa kolunuzu kırabilirseniz işin büyük kısmı tamam demektir. Bunlara alışmanın yolu tek kol tutunurken barfiks demirinin yere inen yan ayaklarına tutunup destek alarak barfiks çekmeniz iyi olacaktır. Boştaki elinizi ne kadar aşağıdan ve çok kavramadan tutarsanız diğer kolunuza binen yük artacaktır. Bu şekilde 1 tekrar 2 tekrar artık sizin durumunuza göre yapıp dinlenin. İdman arasında vs denemeler yapın. Asılı kalın, destekli barfiks deneyin. Asılı halde sırtı aktif etmeyi öğrenin. Sırtı rahatça aktif edebildikten sonra kolu kırıp yükselme hissi gelmeye başlayacaktır. İlk başlarda sanki hiç yukarı çıkamayacak gibi bir his olur fakat sırtı aktif etmeye başlayınca yukarıda dediğim gibi çıkabileceğinize daha çok inanırsınız. Sonraki aşama kolu kırmak için zorlamadan denemeler yapabilirsiniz.

Burada size en çok yardımcı olacak şeyler temel barfiks ve ağırlıklı barfiks dışında bu asılı kalma, sırt kasma ve destekli denemelerdir. Eğer istikrarlı olup deneme yaparsanız sonuca ulaşmamak için önünüzde engel kalmaz. Bir gün iyi olup diğer gün kötü olabilir sakın vazgeçmeyin vücudunuzu dinleyin ve dinlenin. Kolunuzu kırmayı başardığınız an gerisi çok çok hızlı gelecektir. Çok yakında fırsat buldukça video çekmeyi planlıyoruz. Eğer olursa çok güzel içerikler hazırlayacağız. O zaman çok daha detaylı bilgiler gelecektir. Başarılar :thumbup:
      Gökhan
      Eski kullanıcı adı: HectorTuning
      İnstagram: kalistenikturk
    • bence bir hareketi yapmak veya tekrar sayısını arttırmak o hareketi sürekli denemek ile olur. bide dümdüz çekmeye çalışma tek kol ile barfiks çekerken illaki dönmen bir tarafa rotasyon yapman gerekir sağa veya sola omzunun üzeri bara gelecek şekilde. her idmanında 3-4 kere denemeni tavsiye ederim bu şekilde ansızın bir antrenmanın ortasında hareket çıkıveriyor.
      "Birkaç yumruk yiyip camdan yapılma olmadığınızı anladığınızda , sınırlarınızı zorlamadan yaşadığınızı hissedemezsiniz!"
    • Önce hareketi statik olarak yapman gerekiyor. Yukarıda muhakkak bahsetmişlerdir ama vaktim olmadığı için okuyamıyorum. İlk önce ağırlık takıp statik chin up yapman gerekiyor. En tepede kendini tutacaksın. Zamanla ağırlıkları çıkartıp statik tek kol chin up yapacaksın. En tepede tek kol kalabildiğin kadar kal. Daha sonra tek kol chin upa geçmek zor olmaz. Başarılar.
      Bildirimlerin yanindaki sohbet kismindan bana ulasabilirsiniz.
      instagram.com/kutiworkout
    • Dayımın bana hep söylediği bir laf var;
      "Azimli sıçan taşı delermiş". (burada ki sıçan kelimesi yanliş anlaşılmasın. Fare anlaminda kullandim .)

Bende azmettim ve sonunda başardim :oleyo: . Şu son 1 ay içinde yarim yamalakta olsa tek kol barfiks yapabilmeye başlamiştim. Ve bugun farkettim ki artik hareket nizami bir şekilde çıkıyor.

Şuan hem sağ hemde sol kolumla hiç momentum kullanmadan, birer tane barfiks çekebiliyorum :thumbup: . Hatta ardından muscle up'a çıkıp birkaç hareket kombosu yapmak çok zevkli oluyor.

Bu konuda bana yardimci olan herkese burdan teşekkür ediyorum. :thumbsup:
    • EastBlood wrote:

Dayımın bana hep söylediği bir laf var;
      "Azimli sıçan taşı delermiş". (burada ki sıçan kelimesi yanliş anlaşılmasın. Fare anlaminda kullandim .)

Bende azmettim ve sonunda başardim :oleyo: . Şu son 1 ay içinde yarim yamalakta olsa tek kol barfiks yapabilmeye başlamiştim. Ve bugun farkettim ki artik hareket nizami bir şekilde çıkıyor.

Şuan hem sağ hemde sol kolumla hiç momentum kullanmadan, birer tane barfiks çekebiliyorum :thumbup: . Hatta ardından muscle up'a çıkıp birkaç hareket kombosu yapmak çok zevkli oluyor.

Bu konuda bana yardimci olan herkese burdan teşekkür ediyorum. :thumbsup:
      Tebrikler dostum :) ilk halini düşününce çok yol katettin çoğu kişinin hayal olarak gördüğü yerlere geldin :) Devamını bekliyoruz :D