Abseto Besyo Hazırlık + Zerotenin Günlüğü

Bu internet sistesi çerezleri kullanmaktadır. Bu siteyi gezmeye devam ederek, çerezlerin kullanımı hususunu kabul ediyorsunuz. Daha fazla ayrıntı

• Abseto Besyo Hazırlık + Zerotenin Günlüğü

Merhaba arkadaşlar :) Kısaca kendimden bahsetmek gerekirse Lise son sınıftayım ve Beden eğitimi ve spor yüksekokulu na (besyo) hazırlanıyorum. 4-5 ay powerlifting 1-2 ay calisthenics geçmişim var. 1 aydırda besyo için çalışmaya başladım :) İlk önceliğim marmara besyo olduğu için branş sınavlarına girmem gerekiyor. Atletizm, yüzme ve hentbol dallarından girmeyi düşünsemde çok da başarılı olduğumu söyleyemem :) son 8 ayımda yapabildiğim kadarıyla artık :D Bu günlükde diğerlerinden farklı olarak hem günlük yaptığım sporları, gelişimleri hemde kullandığım bir ilacın belirtilerini gelişimlerini kaydetmek istiyorum :) Zerotenin denen bu ilaç kısaca bahsetmek gerekirse sivilce tedavisinde kullanılıyor ve baya yan etkisi var :) En basitinden vücutta aşırı hassasiyet, kuruma, yorgunluk hissi gibi çok sıkıcı şeyler olsada en kötüsü eklem sıvılarında değişiklik oluyor sanırım yani azalma oluyor herhalde :) Hatta bu yüzden ilaçla beraber ağır spor yapmayın deniliyor. İlk hedefim besyo ancak yüzümde baya sivilce olunca ve diğer kremlerle felan düzelmeyince mecburen düşük dozda başlama kararı verdim :) Günlük olarak yazma nedenim ise bir çok zerotenin veya roaccutane (ikisi aynı maddeyi içeriyor ve baya benzer ilaçlar sadece isimler farklı :D ) günlüğü var ancak hepsi spor yapmamış kişiler :D yani sporla beraber yapılabilir mi ? yapılırsa ne gibi zararlı olur ? tarzında sorularıma net bir cevap bulamadım ve doktorumda başta hafif spor sorun olmaz desede haftada 6 gün spor yapcağımı söyleyince önermedi :D Sonradan aylar sonunda başka ilaçlar etki etmeyince mecburen düşük dozda başlama kararı aldım ve 4 gün önce günde 20 mg ile başladım :)
      Umarım sıkıcı bir yazı olmamıştır (ve umarım svg günlükleri kısmında böyle bir günlük sorun olmaz :) ) ve asıl istediğim ben ilaca başlamadan önce hiç bir kaynak bulamadım ve kararsız kaldım ama eğer bu tür ilaçları kullanmak isteyen olursa günlüğümün faydalı olacağını düşünüyorum :)
      Son olarak hentbol hiç oynamadım sadece araştırdım :) Yakın zamanda bir kulübe gidip başlayacağım çalışmaya ancak şuanda atletizm + yüzme idmanlarını yapabiliyorum ve günleri pek düzenli değil :) Zaten günlük olarak yazarım ve umarım ilaç yüzünden şu besyo sınavına girmeden sakatlanmam :D
    • cok asiri olmasada lise doneminde bendede sivilce vardi. Belki sivilce donemini gectigim icinde olabilir ama sivilce sorunum yok artik. Bende ne yapmam gerektigini arastirmistim. Paketlenmis gidalari ve aycicek yagini diyetimden cikardim. Karbonhidrati azaltip yag ve proteini arttirdim. Ayrica deniz suyuda cildime iyi geliyor. Ara ara hazir beslenince sivicle cikiyor gene yani nezaman cikicagini tahmin edebiliyorum. Takipteyim kolay gelsin :thumbup:
    • Beybiliboy yazdı:

cok asiri olmasada lise doneminde bendede sivilce vardi. Belki sivilce donemini gectigim icinde olabilir ama sivilce sorunum yok artik. Bende ne yapmam gerektigini arastirmistim. Paketlenmis gidalari ve aycicek yagini diyetimden cikardim. Karbonhidrati azaltip yag ve proteini arttirdim. Ayrica deniz suyuda cildime iyi geliyor. Ara ara hazir beslenince sivicle cikiyor gene yani nezaman cikicagini tahmin edebiliyorum. Takipteyim kolay gelsin :thumbup:
      Sanırım genetikle alakalı :D kimisinde 30 yaşında da sivilce çıkıyor o yüzden yaşla alkalı olduğunu sanmıyorum :D 3 yıl önce baby face biriyken şimdi boşluk yok suratımda :( yani sporla uğraştığımdan beslenmemde fena sayılmaz :D Artık son çare ilaç işe yarar umarım :)
    • Roaccutane ve türevi ilaçlar eskiden kağıt imzalanarak alınıyordu bildiğim kadarıyla. Ergenlik dönemimde aşırı sivilcelerim vardı. Bunları araştırmıştım. Bunu kullanıp yan etkisini gören çok tanıdığım var. Bende zamanında kronik bağırsak hastalığı başladığı zaman bu ilacı kullanıp sonra bu hastalığa yakalanan kişilerle tanıştım. Roaccutane yan etkilerinde de zaten ülseratif kolit vb. hastalıklar var ve bu ilacı kullandığı için bu hastalığa yakalandığı kanıtlamış kişiler var. Hastalığı bizzat tecrübe ettiğim için değil suratımda tüm vücudumda sivilce dolsa o ilaçları asla kullanmazdım. 16-19 yaşlarım arasında yüz, sırt bölgemin tamamı boşluksuz sivilceydi. O süreçten sonra tamamen sıfırlandı. Bu ilaçları araştırdım ama hiçbir zaman kullanmayı düşünmedim. İyi ki de kullanmamışım. @fitdr abinin yazacağı şeyler olur belki.
      Gökhan
      Eski kullanıcı adı: HectorTuning
      İnstagram: kalistenikturk
    • HecToRTuning yazdı:

Roaccutane ve türevi ilaçlar eskiden kağıt imzalanarak alınıyordu bildiğim kadarıyla. Ergenlik dönemimde aşırı sivilcelerim vardı. Bunları araştırmıştım. Bunu kullanıp yan etkisini gören çok tanıdığım var. Bende zamanında kronik bağırsak hastalığı başladığı zaman bu ilacı kullanıp sonra bu hastalığa yakalanan kişilerle tanıştım. Roaccutane yan etkilerinde de zaten ülseratif kolit vb. hastalıklar var ve bu ilacı kullandığı için bu hastalığa yakalandığı kanıtlamış kişiler var. Hastalığı bizzat tecrübe ettiğim için değil suratımda tüm vücudumda sivilce dolsa o ilaçları asla kullanmazdım. 16-19 yaşlarım arasında yüz, sırt bölgemin tamamı boşluksuz sivilceydi. O süreçten sonra tamamen sıfırlandı. Bu ilaçları araştırdım ama hiçbir zaman kullanmayı düşünmedim. İyi ki de kullanmamışım. @fitdr abinin yazacağı şeyler olur belki.
      haklisin reis ama artık sivilceden bıktım mecburen başladım :( spora engel olmasın diye şimdilik 20 mg kullanıyorum. Bide hala imza ile veriliyor :D ve 4. Günimdeyim hafiften burnumun yanları yanıyor anlayamadım kurumaya başladığından mı emin değilim :)
    • Bugün havuza gitmem gerekirken arkadaş ısrarıyla koşuya (yürüyüşle karışık :D ) gittim. 15 Km ye yakın yürüdük tabi arkadaşlarım çok sporla uğraşmadığından onlara ayak uyduram diye genelde yürüyerek gittik :) 15 km sonunda da havuza gidecek halim kalmadı.
      Zoretaninde ise 5. gündeyim 2 gün önceden burnumun kenarlarında yanma hissi (sanırım pişik gibi :D ) oluştu şuanda ise genel olarak yüzümde hafif hafif soyulmalar başladı :) 4 gündür sivilceler artıyo gibiydi yani iltahaplı ve büyük sivilceler çıkıyordu (bitanede burnumun üstünde çıktı leş gibi bişey ya .s .s ) Şuanda ise sanki hafiften söndüler kurumuş gibiler bakalım 2. aya kadar sivilce artışı normal deniliyor umarım ben kusma dönemini etkili yaşamam :)
    • dün yüzmeye gittim 2 aydır yüzmeyince doğal olarak çok kötüydüm :) 25 m lik yerde serbest stil yüzdüm genelde :) 3-4 gündür durmadan koşu felan yaptığımdan sırt ve bacaklarım baya ağrıyordu zorlamak istemedim bugünü dinlenmeye ayırdım :)
      Zeroteninde ise 8. gündeyim kurumaya devam ediyor kepek oluşmaya başladı baya baya :( sabah olmayan sivilce gün içinde çıkıp bu saate kadar kurumuş :) yani günlük olarak sivilceler çıkıp söncek sanırım. Çevremdekilerde farkediyo zaten değişimi yüzüne ne oldu felan diye :( ama artık bir süre katlanmalıyım :)
    • i.hizliresim.com/lEpY3Q.jpg
      5. Gün çektiğim bir resim :( siteye yüklmedim her seferinde görmemek için :( sadece ilerde (before after tarzında) bir resim daha çekmek istiyorum :) şuan ki halimde ise derim baya dökülmeye başladı. Yanı yüzüm pul pul oluyor. Doktor krem vermemişti ancak kendim gidip almayı dusunuyorum yoksa dudaklarım şişmiş gibi ilerde yara olmasından korkuyorum
      Ayrıca dün yüzmeye gittim ama bu sefer yanımda isi bilen bir arkadaşı da götürdüm :) yüzerken izledi hatalarımı söyledi :)
      Omuzlarımı düzgün kullanmadığımı kolları kırarken kolun hafif yamuldugunu bacakları yeterli kullanmadığımı nefes alırken kafamı ve kollarımın orantısını bozduğumu felan söyledi :) bir kısmını düzeltsem de bir kısımda zamanla kondisyonula beraber olacak :)
    • 14. Gün sanırım :(
      Dudaklarım hala kuru ancak sivilcelerde artış var.
      Yüzümde pek kuru değil sanırım dozu arttırmak lazım :) 2 hafta sonra doktora gitmeyi dusunuyorum. Spora engel olmaz umarım :)
      Atletizmde artık kendi okulumun beden öğretmeni (atletizm antrenörü) yle çalışıyorum. Baya bilgili birisi :)
      Yüzmede ise yavaş yavaş ilerliyorum gibi ancak hala çok acemiyim :)
      Calisthenics olarak da ilerleyemiyorum.
      6 gün spor Yapınca ekstra yaptığım sınav barfiks veya planche handstand denemeleri pek işe yarsmıyor :(
      +
      Bugün yüzme günüydü
      8x50 aralarda 30-60 saniye dinlenerek yüzdüm. Sonrada 10x25 metre yüzdüm. Normalde 50 metreyi bile tek seferde yüzemezken şaşırdım :D 1-2 hafta böyle devam edip sonra 100 metrelere başlamayı düşünüyorum :)

Mesaj düzenlendi 1 defa, son düzenleyen abseto ().

• Dudaklar kurudu catladı ilk defa bugün kanadı :(
      Yüzümde sivilceler artıyor ama çıkanlarda 1-2 güne sönüyor.
      Sporda ise hala aynıyım
      Okul takımıyla 4 gün atletizm 3 günde kendim yüzme çalışmalarıyla geçiriyorum. Koşularda ilerlemeler var ancak yüzme de hala 10x50 10x25 felan yüzüyorum. Bu cumartesi ilk defa 100 mt deneyeceğim :) 1 kere bile yapabilsem devamının geleceğini dusunuyorum :)
      Ayrıca okulla beraber 7 gün spor baya zorluyor :( ygs + lys ye girmeyeceğime rağmen 12. Sınıf konularını görmek moralimi bozuyo :( )
      Neyse sabrediyim de gerisi gelir :)
    • Zeroteninde gelişim yok aynı halde devam ediyor :)
      Artık dinlenme günlerini baya azalttım bugün stadyumda 4x400 koştuk ort. 80 saniye sürdü hepsi :) bacaklar için orta seviye de bir antreman olsada özellikle nefesim ciddi ciddi kesildi 10 dk da zor toparlandım :D Zamanla düzeleceğini umarım :) bundan sonra da haftada 2 kez stadyumda 2 kez okulun bahçesinde çalışacakmışız.
      Okulda 2 takım çıkardı hoca ben a takımındayım :) haftaya bir yarışa gireceğiz 800 m olacak. Şuan ki halimizle biraz zor ama zaten hocanın dediği bunlar şimdilik yarışma amacı için değilde antreman yapma amacıyla katıldığımız yarışlar :D zaten kros uzun kısa farketmeksizin çoğu yarışa katılacağız sanırım :) Kısacası koşuda eski halimi bilmediğimden ne denli geliştim bilmiyorum ama çok da kötü değilim :) (iyi de değilim tabi :) şuan sanırım 1500 metreyi 5.40-50 de felan koşabilirim hedef 4.40 :D )
      Yüzmede ise koşudan pek vakit bulamıyorum o yüzden gelişimde yavaş oluyor :( geçen haftasonu 100 metre denedim ancak 50 metre gidince nabzım uçuyordu :) 2 saniye durup devam ettim 2 kol 1 nefes gidiyordum ki son 10 mt kala artık kafamı suya sokcak kadar ciğer kalmamıştı :D mecburen bıraktım 90mt felan yüzmüş oldum ki tempolu yüzmüştüm yani yavaş 100 gidebilirdim aslında :)
      Yinede hızımın kötü olmadığını düşünüyorum yani yüzmede şu 8 ayda baya ilerleyebilceğimi düşünüyorum :)
      Artık handstand push up - barfiks ve evde bilek çalışmaları yapacağım (bilek için çok zorlamadan wrist roller - wrist curl - statik barfiks-hammer curl , ve el yayı ile çalışmayı düşünüyorum)
      Ve bu günlükde çok sıkıcı oldu da artık ilerde zerotenin kullancaklar için iyi olur diye düşünüyorum :) ve zoretanin kullanan bir arkadaşım 3. ayında el derisi bile dökülmeye başlamış. Yani bende hala spor açısından bir sorun olmadı umarım da olmaz ama olcak olursa durum kötü :D
    • @EastBlood teşekküler :)
      Bugün koşu denemesi yaptım 400 metre 70sn. Felan oldu. Biraz daha zorlayabilirdim aslında :) haftaya 800m yarışı var onda da skoru yazarım ama iyi birşey beklemiyorum doğrusu :)
      Bilek güreşi ve calisthenicse olan isteğim gittikçe artıyor :)
      Handstand da kafamın üstünde rahat duyabiliyorum sıra eller üstünde yapmaya geldi :)
      Planche için de arada çalışıyorum ama çok zor doğrusu :(
      Advanced Tuck Planche için çalışıyorum ama duramıyorum henüz :)
      . Frog stand felan ise sıkıldıkça yapıyorum :)

Bilek icin de 10kg dumbell + barfiks aparatıyla çoğu hareketi yapabiliyorum. ekstra ağırlık gerekirse veya hammer hareketi (ismini salladım hani borunun boş tarafından tutup diğer ucundaki ağırlığı indirip kaldırma hareketi :) ) gibi zor hareketler için de şu sitelerini kullanıyorum :)
      Kendime wrist roller da yaptım çok iyi iş görüyor :D
      @Tuğrabozan abimle de konuştum ilgilendi sağolsun :) El yayınıda ekleyince çalışmayan kas grubu kalmayacak sanırım :)

• abseto yazdı:

Handstand da kafamın üstünde rahat duyabiliyorum sıra eller üstünde yapmaya geldi :)

Hatirliyorumda bi video atmiştin, handstand yapmaya çalişirken düşüyordun. Şimdi ise yapabiliyorum diyorsun. Tebrik ederim gittikçe gelişiyorsun.

Planche konusunda ise; yapamiyorum diye üzülme... Bende aynen senin gibi kendimi kaldiramiyordum. sırf yapamadiğim için bikaç haftaliğina çalışmayi bıraktim ve yine deneme yaptiğimda gövdem kuş gibi yukari kalkti.
      Dinlenirken bile gelişme kaydetmişim :D
      Şimdi ise 12 sn tuck planche yapabiliyorum.

Bide bilek konusunda konuşmuştuk. Bileklerini güçlendir demiştim. Sen bayaği kararlisin bu işi yapmaya :thumbsup: .
      Aynen devam.
    • EastBlood yazdı:

abseto yazdı:

Hatirliyorumda bi video atmiştin, handstand yapmaya çalişirken düşüyordun. Şimdi ise yapabiliyorum diyorsun. Tebrik ederim gittikçe gelişiyorsun.

Planche konusunda ise; yapamiyorum diye üzülme... Bende aynen senin gibi kendimi kaldiramiyordum. sırf yapamadiğim için bikaç haftaliğina çalışmayi bıraktim ve yine deneme yaptiğimda gövdem kuş gibi yukari kalkti.
      Dinlenirken bile gelişme kaydetmişim :D
      Şimdi ise 12 sn tuck planche yapabiliyorum.

Bide bilek konusunda konuşmuştuk. Bileklerini güçlendir demiştim. Sen bayaği kararlisin bu işi yapmaya :thumbsup: .
      Aynen devam.
      Aynen o videoda destekli şekilde kafamın üstünde duruyordum onda bile bacakları zor kaldırıyordum :D :D Şimdi desteksiz oluyor. Çok motive oldum doğrusu :)
      Planche da bakalım artık beraber görücez gelişimi :D
      Bilekde de küçüklüğümden beri cılız bilekli birisi olarak şuan okulda solda nerdeyse kimsenin beni yenememesi ilginç :D sağda da hala gelişmem lazım :D bu sene sonunda yenemediğim kimsenin olmayacağını düşünüyor :D en azından istiyorum :D bide dostum sen nerede oturuyordun ? İstanbulda bilek güreşi için arkadaş arıyorum da :)