Eastblood Calisthenics Günlüğü

• 1 aylık toparlanma sürecini hayırlısıyla atlatıp eski halime döndüm sayılır. Sakatliktan önce kaldirabildiğim agirliklara ulaştim ve tekrar 64 kiloya çıktım.
      Ama bu süreç boyunca hep bi eksiklik hissettim. Özellikle de havalar ısınınca, salonda çalışmaktan iyice sıkılmaya başlamıştım.

Dün itibariyle salon üyeliğim bitti ve kendimi hemen sokağa attım :D . Parkta antrenman yapmayı gerçekten özlemişim. Barfiks, Muscle Up, Inverted row, Handstand ve Patlayıcı şınav antrenmanı yapıp, eve dönmeden önce de adv.tuck planche ve one leg front lever çalıştım (nedense vazgeçemiyorum şu lanet hareketlerden :) ) Farkli hareketler çaliştiğim için kaslar şoklanmış olmalı... Şuan heryerim ağrıyor :D .

Kafamda bir sürü planlar kurup, antrenman programları hazırlıyorum ama her seferinde kendi yaptiğimi kendim bozup, kendimi kafama göre antrenman yapmaktanda alıkoyamıyorum.
      Bu yüzden bundan sonra ileride ne yapacağımı değil, şuanda neler yapıyor olduğumu buraya aktaracağım.

Tam gaz devam... :thumbup:
    • Normalde sürekli olarak ağırlık arttırıp, güçlenmeye yönelik antrenmanlar yapıyordum ama bugün ki antrenmanda bi değişiklik yapıp düşük ağırlık yüksek tekrar şeklinde çalişarak, supersetlerden oluşan bi full body antrenmanı yaptım ;

1. Superset
      12x5 (60) Standart Pull Up
      12x5 (60) Overhead Press

2. Superset
      12x5 (60) Bent Over Row
      12x5 (60) Straight Bar Dips

3. Superset
      8x5 (40) Standart Pull Up
      8x5 (40) Overhead Press

4. Superset
      8x5 (40) Bent Over Row
      8x5 (40) Straight Bar Dips

5. Superset
      10x5 (50) Right Leg Pistol Squat
      10x5 (50) Left Leg Pistol Squat

Toplamda 50 set ve 500 tekrarlık bi program oldu ve 2 saatten uzun sürdü.
      Super setlerden oluştuğu için beni ter içinde ve nefes nefese bıraktı ama antrenmandan sonra kaslarda oluşan pump hissi tarif edilemezdi... :thumbup:

Mesaj düzenlendi 1 defa, son düzenleyen DoGuKaN ().

• Tricepsimdeki tendinitin iyileşmesinden sonra bilek güreşine iyice merak sarıp sıfırdan bilek çalişmalarina başlamıştım ama kısa sürede vazgeçebileceğimi düşünüp buraya bununla ilgili hiçbir şey yazmamiştim.
      Youtube'daki motivasyon videolarini izleyip izleyip gaza gelerek çalişmalara devam ettim. Hook, Top Roll ve Press Hareketlerinin tekniklerini, bilek güreşi esnasında "açı"nın önemini ve bilek güreşinin tüm kurallarini öğrendim. Ayrica dünya bilek güreşi şampiyonlarının yaptiği inanılmaz antrenmanları (tek kol 100 kg ile cheat curl gibi :oleyo: ) görünce bu işe iyice kendimi kaptırdım.

Başlangıçta, kablolu makinede 20 kg ile kendime çekiş ve pressler (hook, top roll vs.), 22.5 kg ile yarım açı biceps curl (cheat curl) ve statik beklemeler yaparak, ayrıca rotasyon, supinasyon, wrist curl vs. çalışmaları yaparak antrenmanlara başlamiştim.
      Şuanda ise 25 kg ile kabloluda çekiş ve press, 30 kg dumbell ile yarim açı ve statik çalişmaları yaparak antrenmanlara devam ediyorum. (biliyorum, bi bilek güreşçisine göre bunlar düşük ağırlıklar ama allahın izniyle zamanla arttıracağım)

Antrenmanların gerçekten işe yaradığını sınıf arkadaşım olan 105 kiloluk bir elemanı bilek güreşinde yenince anladım :thumbup: . Gücüm fazla olmasa bile açıyı doğru ayarlayıp (ve rakibin açısını bozup) güç aktarımını maximal seviyeye çıkartırsam, bilek güreşi hakkinda bilgisi olmayan birini yenebilmem işten bile değilmiş.
      Ayrıca şans mıdır yoksa tesadüf mü bilemem ama 1 hafta önce parka spor yapmaya gittiğimde tanıştığım çocuk 2014 türkiye bilek güreşi üçüncüsüymüş. Antrenmanlarda bana yardımcı olabileceğini söyledi...

Yazı biraz uzun oldu ama yinede yazmak istedim. Bundan sonra bilek güreşini spor hayatıma tamamen dahil ettim ve gelişmeleri buraya aktarmaya devam edeceğim...

Herkese iyi ve sağlıklı sporlar :thumbsup:

@kayrabatu kardeşim bilek güreşinden bahsetmişken, uzun zamandır günlüğüne yazmıyorsun. Senin antrenmanların nasıl gidiyor ? ;)

Mesaj düzenlendi 2 defa, son düzenleyen DoGuKaN ().

• @DoGuKaN

Dostum herşeyden önce geçmiş olsun şu tendinit vs illetler önümüze ciddi engeller koyuyor ama bir şekilde aşıyoruz, aşmaya çalışıyoruz. Şu an iyi olmana sevindim, dikkat etmemiz lazım özellikle kronik rahatsızlıklara.

Benim bilek güreşi serüveni şimdilik yalan oldu ama şimdilik neden dersen tabii ki sebepsiz değil
      Bicepsimdeki sıkıntı sandığımdan kötüydü ,sonuçta çok kısa sürede güçlenme hevesiyle tendonumu ciddi gerilime maruz bıraktım, az kalsın kopacak bi hale gelmişti en son ağır biceps girdiğimde.
      Sonrasında klübe gittim işte o kol ile kendimi veremedim.
      En güvendiğim şey 1fleksiyonum 2bicepsim idi ayrıca ilk defa bilek güreşinden anlayan birisyle de yapacaktım gittim yaptım tabi ama :/ bence yapamadım ne gücümü yansıtabildim ne de ötesi.
      Kendimi vermeye çalışsam daha da beter hale geleceğeni biliyordum o yüzden başladığım gibi bıraktım yani. Tecrübe olmuş oldu en azından.

Seneye 12.sınıf —_— olduğum için üniversiteye hazırlanırken bilek yapamayacağım bi yıldan biraz fazla bir süreliğine ne spor ne bilek var bana yani

Günlük yaşantım(8saat ders,evde ders,2saat tren)boynumu ve omzumu berbat hale getiriyor çoğu hareket imkansız bana bu yüzden yapacağım çalışmalar görünür kasları biceps triceps gibi hafif şişirip iyi göstermek in kozmetik amaçlı yani.

Bilek güreşi konusunda sen zaten genel vücut olarak güçlüsün, ne kadar iri yapılı biriyle de karşılaşsan gücünü kullanmanı engellemeyecek bir şekilde maç atarsan çarparsın direkt
      Svg çalışmaları bilek güreşine etkisi ciddi bence çünkü tüm vücut bir arada çalışıyor ve parmaklae fleksörler vshep aktif durumda ayrıca şu ağırlık ile çektiğin barfiksler rakibinin kolunu sökmen için birebir

Bilek güreşini ne kadar ciddi düşünüyorsun bilmiyorum ama önceliğin vücudunu bir makineye dönüştürmek olmalı zaten makine gibi adamsın da bilek güreşinde biraz farklı
      Derece yapan adamlara baksan bu sporcu mu yea. Denilecek tipler var ki muhteşem güçlü değil zaten(en üst seviye turnuvaları kastetmiyorum ) vücutlaeını makine gibi kullanıyorlar parmaklarından bacağına kadar herşeyini verebiliyorlar o verdiği gücü de karşıyı kırmak için kullanıyorlar
      Tabii ki taktik bir yere kadae çünkü amatörlüğü hafif aşan herkes biliyor taktiği tabi çok aykırı taktikler de mevcut, bence en mantıklı hareket kimseyi örnek almadan neyde iyi olup neyde olmadığını çalışarak ve tecrübe ederek öğrenip ona göre kusursuz açıları yakalamaya başlaman.

Senin yerinde olsam
      Bilek güreşinde önemli kaslarımı güçlendirmeye devam ederim fleksiyon yarım açı biceps hammer vs gibi zamanla güç şeklim oturur ki zaten genelde önceden bellidir bu şekil
      Bu şekile göre de çalışma yaparım ve makineye dönüşürüm

Bol bol bilek güreşi yaparım tırt birini bulsam bile o maç için aşı niyeti olur çünkü ne kadar ağırlık vs çalışsanda bilek güreşi iki kişi arasında gerçekleştiği için kompleks bi olay
      Tabii anlayan kişiler ile yapmak şart

Sonra zmaanla taktik oturur ve bam bam bam
    • @kayrabatu sanada çok geçmiş olsun kardeşim. Zaten butun bu sakatlıklar hızlı bi şekilde kuvvet kazanalım derken oluşuyor. O yüzden yavaş yavaşta olsa durmadan ilerlemek en iyisi... :thumbup: Bana kalırsa 1 yıl boyunca bilek güreşinden uzak kalman anlamsız olur çünkü bu tendinit dediğin şey "en fazla" 6 haftada iyileşen bi rahatsızlık. (hatta kısmi yırtıklar bile 2 ayda iyileşebiliyor).
      Eğer düzgün bi şekilde dinlenip kolunu fazla zorlamazsan okullar kapanana kadar iyileşir ve yaz tatilinde yine antrenmanlara başlayabilirsin (Ufak bi moral vermek istedim. Tekrar başlayıp başlamamak senin ellerinde...)

He birde dediğin gibi Calisthenics yapanların fleksörleri gayet güçlü oluyor ama hammer kası yetersiz kalıyor biraz. Wrist curlde 25-30 kg ile çalışabiliyorken hammer curlde şimdilik 15 kg ile çalişiyorum ^^ dalga geçilecek bir ağırlık... O yüzden daha çok hook kullanmaktan yanayım.

Olayın ciddiyetini zaman gösterecek. Şimdilik sırf hobi olsun diye yapıyorum bilek güreşini ama olurda ağırlıklar hatrı sayılır derecede artarsa (cheat curl'de kendime 50 kg hedef koydum) yarişmalara katılmayı da düşünebilirim.

Hadi hayırlısı :D

Mesaj düzenlendi 2 defa, son düzenleyen DoGuKaN ().