Eastblood Calisthenics Günlüğü

• Üniversiteye başlamadan önce tartildiğimda 58.4 kiloydum. Bugun aç karnina tekrar tartildim ve 61.1 kilo olmuşum. Yani 1 ayda 2.5 kilo almişim.

70 kilo olana kadar ayni tempoyla beslenmeye (dirty bulk) ve antrenman yapmaya devam edeceğim. Daha sonrada (yaz aylarina doğru) definasyon yapmayi planliyorum.

Tabi bir taraftanda kuvvet antrenmanlarina devam edeceğim için, fazlalik yağları yaktiğimda vucudum hafifleyecek, dolayisiyla da cüsseme oranla dahada güçlenmiş olacağim.

Hadi hayirlisi :) .
    • İyi haberler var ;
      Bugun yine tartıldım ve sonuçlar memnun edici... Tam 63 kg olmuşum.
      Eylül ayının başında 58 kilo civarlarında iken şimdi tartıda 63 kilogramı görmek beni sevindirdi.
      Sol kolum 32 den 33.5 santime, sağ kolum ise 32.5ten 34 santime çıkmış.

Kuvvet antrenmanlarına tam gaz devam ediyorum.

-Shoulder presste 50 kg,
      -Barbell Rowda 75 kg basabiliyorum.
      -Barfikste üzerime 30 kg,
      -Dipste ise 45 kg alarak çalışıyorum.

Patlayıcı kuvvetimde gözle görülür bir artış var. Artık alkışlı amut şınav çekebiliyorum (shoulder pressin etkisi çok fazla). Ayrıca 360 Pull up'ında %75i tamamlandı sayılır. Henüz 270° dönüp bara tutunamadan düşüyorum ama onuda yakın zaman başaracağım inşallah...

İyi haberler saymakla bitmez fakat kötü haberlerde var ;

Kas kütlesi ile birlikte yağ kütleside aldığım için @Eehfe4 ninde söylediği gibi planche ve front leverde performans düşüklükleri yaşıyorum... 1 ay öncesine kadar 8 sn full planche, 18 sn full front lever yaparken şuan 2-3 sn full planche 8-10 sn front lever yapacak duruma düştüm.

Yinede moralleri fazla bozmadan antrenmanlara devam ediyorum. Zorluklar her zaman karşıma çıkıyor ve elbet çıkmayada devam edecek. Ama ben asla pes etmeyeceğim :thumbup: . Halimize şükredip yola devam etmek bizim ellerimizde...
    • @DoGuKaN
      Hocam senin adına sevindim ben de bu gün spor yapayım dedim çoğu hareketimin postürü bozuk zaten benimde postürüm sıkıntılı o yüzden yarıda bıraktım antrenmanı moralim bozuldu.
      Yani bir şey yapıyorsun ama yarar sağlayamayınca moralin bozuluyor.
      Acaba üniversite sınavına sıkı çalışıp gittiğim şehirde profesyonel bir salona mı gitsem çünkü spor yaptıkça ileri gitmem lazımken daha çok geriliyorum.
      Aynı zamanda kas dengesizliğide oluşuyor :cursing:
    • @Eehfe4 Aynen dediğin gibi... Postürüne çok dikkat et.
      İllaki spor salonuna gitmene gerek yok ama antrenman yaparken 2 tekrar fazla yapmak veya 2 saniye fazla durabilmek için nizamiyeti bozmaya da gerek yok.

Eğer nizami yapamiyorsan hareketin zorluğunu azalt, yinede nizami yapamiyorsan o hareketi yapmayı bırakıp aynı kas grubunu çaliştırıcak başka bir hareket bul ve bi şekilde çalişmaya devam et. Yeterince güçlendiğinde zaten hareketi daha nizami yaptığını farkediceksin.
    • 1 aylık bi aradan sonra günlüğü güncellemekte fayda var.

Bu süreçte 1 kilo daha aldım ve tam 64 kg oldum. Maximal kuvvetimde inanılmaz bir artış var. Pull Up, Dips, Shoulder Press ve Barbell Rowda hızla gelişmeye devam ediyorum. Bir diğer taraftanda handstandte seviye atlamaya çalişıyorum. Zeminde ve paralel barda denge saglamak artık çok kolay gelmeye başladı, bende tek kol amut ve düz barda denge çalışmaları yapıyorum.

Bundan 1 yıl önce;

EastBlood yazdı:

Bu aralar aklima gelen her hareketi deniyorum. Az önce tuck planche'ten handstand'e geçiş denedim. Başta yapabilicekmişim gibi hissettim ama kalkişi yapamadim :( . Omuz gücüm ve dengem iyice artti, kendimi çok rahat kaldirabiliyorum ama yinede olmuyor, aşiri derecede el dengesi istiyor.

Serbest (duvar desteksiz) amutta şınav çalişmalarina yoğunluk verip dengemi iyice geliştireceğim ve el dengem iyice geliştikten sonrada geçiş çalişmalarina (handstand to straddle planche) başlamayi düşünüyorum.

Anlatmasi çok kolay oldu. İnşallah yapmasida kolay olur hadi hayirlisi :D .
      yazdığım yazıda tuck planche'ten handstande geçişte çok zorlandığımı ve el dengemin yetmediğini yazmışım. Şuan o kadar kolay geliyor ki, nasıl olurda yapamam diye kendime soruyorum.
      O eski günlere bakıyorum da, 1 yılda inanılmaz bir yol katetmişim.

@Barzoo abi geçen sene yıl başına 20 sn handstand yaparak girmiştim. Sende "2017ye handstand'le, 2018e full planche ile..." gibi bir yorum yapmıştın. Dediğin oldu, bu yıla da full planche yaparak girdim.

Ayrıca tek kol barfikste de gücümü artık daha iyi kontrol edebiliyorum. Hareketi Vadym Oleynik misali adımlama yaparak yaptığım zaman çok havalı görünüyor 8) .

Bi taraftan önüme bazı engeller çıkıyor, malum kalple ilgili rahatsızlığım var, eskiler bilir... Ama ben yılmadan, azimle ve dikkatle çalışmaya devam ediyorum. Bazen formdan düşüyorum, sonra yeniden toparlıyorum. Ve sürekli olarak gelişmeye devam ediyorum.

Hatta allah izin verirse bu yaz yapılacak olan Street Workout Turkiye Freestyle Şampiyonasına katılmayı planlıyorum.

Siz siz olun hiçbir şeye bahane göstermeyin. Hedeflerinizden asla ama asla vazgeçmeyin. Peşini bırakmadıkça elde edemeyeceğiniz hiçbir şey yok.

Herkese iyi seneler ve sağlıklı sporlar :thumbup: .

Mesaj düzenlendi 1 defa, son düzenleyen DoGuKaN ().

• Eski günlerde kullandığım temel calisthenics programımda ufak değişiklikler yaptım ve bugün kendimi test ettim. Programı süpersetler halinde uyguladım ve yaklaşık 40-45 dakika sürdü...

İlk üç set statik denemeler yapıp;

# 6 sn Full Planche & 6 sn PB victorian cross
      # 10 sn Straddle Planche & 10 sn Front Lever
      # 10 sn Back Lever & 10 sn V-Sit

Daha sonra extra agırlıklar ile hacim çalışması yaptım;

# 3 set 8 tekrar (+25 kg weighted) Pull Up
      # 3 set 8 tekrar (+10 kg weighted) H.s.p.u.

Ve son olarak, dayanıklilık ve pump çalışması yaparak;

# 4 set 25 tekrar standart push up
      # 4 set 25 tekrar inverted row

Antrenmanı bitirdim :thumbup: .

Pump'ında etkisi ile 34 cm olan kollarımın 36 cm'e çıktığını görmek tarif edilemez bir histi... Keşke hep öyle kalsalar :D .
    • Gece gece kafama esti ve maximum denemeleri yaptım;
      Bir buçuk ay önce full planche'de 2-3 saniye, front lever'de ise 10-12 saniye aralıklarına kadar gerilememe rağmen kas hafızası nedeniyle gayet iyi toparladım. Şuan 12 sn Full Planche :thumbup: , 18 sn Full Front Lever yapabilecek haldeyim. Front leverde uzun zamandır pek değişim olmuyor ama özellikle planche'de büyük ilerleme kaydettim. Ben bile hâla kendime inanamıyorum.

Ayrıca bişey dikkatimi çekti; front leverde 18 sn, planchede 12 sn durabiliyorum, shoulder presste 50 kg, lat pull downda 75 kg kaldırabiliyorum ve barfikste 24 tam nizami, handstand push upta ise 16 tam nizami tekrar yapabiliyorum. Kısacası; kanat ve omuz kuvvetinde 3/2 oranında (altın oran) kuvvet farkı var. Bu da kaslarımın orantılı bi şekilde geliştiğini gösteriyor. Bundan sonra antrenmanlarımı bunun bilincinde olarak yapmaya devam edeceğim.
      Sizide bilgilendirmek istedim. Çoğu kişi bu kuvvet oranına pek dikkat etmeden antrenman yapıyor ve sakatlanmalara davetiye çıkabiliyor. Eğer kanat ve omuz kaslarınızdaki kuvvet farkı 3/2 den fazla ise omuz kaslarınıza gereken önemi vermiyor olabilirsiniz...
    • :/ :/ :/

Moraller yine düşüşte, sağ tricepsteki (kronik) tendinit tekrarladı ve triceps neredeyse her üst vücut hareketinde aktifleştiği için yine spora ara vermek zorunda kalacağım.
      Şu tendonun adamakıllı iyileşmesine müsade etmediğim için sürekli tekrarlıyor ve beni yavaşlatmaktan başka bişey yapmıyor. Bende net 2 ay boyunca spora ara verip şu sorunu artık temelli çözmeye karar verdim.
      Bu süreçte sadece bacak çalışarak idare edeceğiz artık...

Bu 2 aylık süreçte özellikle statik sürelerim yine düşeceği için acaba statik çalışmayı temelli bıraksam mı diye düşünmüyor da değilim...
      (hemen pes ettiğimi düşünmeyin. Bunun yerine, iyileştikten sonra kulvar değiştirip, temelli crossfite geçmeyi düşünüyorum. Çalışma şekli patlayıcı kuvvet ve kondisyon üzerine olduğu için ve calisthenicse göre daha fazla hacim kazandırdığı için kafama fazlasıyla yattı).

Kafamda az çok bişeyler planladım. Hele bi iyileşiyim. Hayırlısıyla, bomba gibi bi dönüş yapmayı planlıyorum :thumbup: .

• Bunlar da şuanki halim. burda dursunlar... 2 ay sonra ne kadar düşüş yaşadığıma bakarım.

5x5 çıkarabildiğim ağırlıklar;
      Shoulder Press : 50 kg Bar
      Barbell Row : 75 kg Bar
      Weighted Pull Up : +30 kg
      Weighted Dips : +45 kg

Statik Hareketler;
      Full Planche : 12 sn
      Full Front Lever : 18 sn
      Duvar Desteksiz Hspu : 9 tekrar

Vücut Ölçüleri;
      Kilo : 63 kg
      Yağ oranı : 10.4%
      Kol : 34 cm
      Omuz : 120 cm
      Göğüs/Sırt : 103 cm
      Bel : 75 cm

• @DoGuKaN dostum tekrar geçmiş olsun. Bence de öncelikle istirahat etmen mantıklı olacaktır. Ne kadar süreyle dinlenmen gerekecek bilmiyorum fakat biraz toparladıktan sonra fizik tedavi niyetine asla aşırıya kaçmadan ve çok yüklenmeden mobilite hareketleriyle desteklemek bana mantıklı geliyor.
      İnşallah hayırlısıyla iyileştikten sonra daha fazla dikkat ederek ve tendonlara aşırı yük bindiren hareketleri çok iyi tespit edip onlardan kaçınarak yol alabilirsin.
      İstediğimiz kadar düşüş yaşayalım fark etmez biliyorsun. Allah izin verdiği sürece düştüğümüzün iki katı yukarı çıkarız. Sende de bu inancın olduğunu biliyorum :thumbup:
      Gökhan
      Eski kullanıcı adı: HectorTuning
      İnstagram: kalistenikturk
    • @Haki Eyvallah abi...

Spora tekrar geri döndüğümde başlangıç olarak 1 hafta boyunca sadece şınav ve inverted row çalışmayı düşünüyorum. Bu hareketler kolay olduğu için başlangıçta hızla toparlanıp kondisyon kazanmamı sağlayacaktırlar.

Sonrasında ise impossible dips ve hefesto hareketlerinden uzak duracağım. Sakatlığa sebep olan hareketlerin bunlar oldugunu dusunuyorum.
      Zamanla güçlenip sakatlığımın temelli iyileştiğini düşündükten sonra belki tekrar programa dahil ederim.

Crossfit konusunda ise hala kararsızım. 3 yildir calisthenics yaptığım için bırakmak çok zor olucak :) . Hele bi hayırlısıyla iyileşiyimde, detayları sonra düşünürüz...

Tekrardan çok sağol abi :thumbup: .