BodyLastics, GYMlastics, Ripcords, Direnç Bandı, Direnç Lastiği ...

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our use of cookies. More details

• BodyLastics, GYMlastics, Ripcords, Direnç Bandı, Direnç Lastiği ...

İnsan kendi vücuduna meydan okuduktan sonra (ki bu meydan okuma hiç bitmiyor inanın ve kalisteniğin güzelliği burada) ilave alet gereksinimi doğuyor ancak her nasıl kalistenik ya da vücut ağırlığı bize hitap ediyorsa yardımcı aletlerimiz de ona göre oluyor, evde ve sokakta çalıştığımız için tutup kilolarca ağırlığı taşımak istemiyoruz, kendi vücut ağırlığımızın çoğu şeye yettiğine inanıyoruz.

Plaka tarzındaki ağırlıklar ve salonlardaki ağırlık makinaları bize ters ve tarzımız değil ama meydan okumayı arttırmak istediğimizde dediğim gibi yardımcı gereçlere ihtiyaç duyuyoruz. Bunlardan biri de direnç bantları ya da lastikleri, sadece bir direnç bandı ile pek çok şekilde, vücut ağırlığı ile yapılan herhangi bir hareketi zorlaştıracağınız gibi bu direnç bandını evde maliyeti toplam "abartmıyorum" 10 TL olacak şekilde başka bir alet yapıp, ona ekleyebilir ve artan fonksiyonlarından yararlanabilirsiniz.

Konuya başlık olan bodylastics , ripcords ve gymlastics denilen aletler de bu şekilde ortaya çıkmıştır sanırım. Kabaca biz bu aletlerin ev türünü yapıyoruz, kendin pişir kendin ye yani. Madem öyle ben de bu alete Kalastik diyorum. :oleyo: Esin kaynağım bu aletlerdi. Tek farkı bu aletlerin ciddi paralara alınabilmesi, Kalastik'in ise 10 TL'ye gelmesi.

Malzemeler:

2 adet kanca - karabina
      2 adet 10 cm PVC boru
      2 adet PVC boruların içinden geçecek ip
      1 adet direnç bandı, lastiği

Yapılışı

Karabina ya da kanca seçerken büyük seçmekte fayda var. Siz şimdi resimde 3 tane direnç bandı görüyorsunuz ancak ben o karabinaya 7 tane takıp çalışabiliyorum o yüzden geleceği de düşünerek biraz ağır olsa da büyük karabinalardan seçin, bayanlar ve daha az direnç bandı ile çalışacaklar hafiflerini seçebilir.

bodylastics1.jpg

PVC boru ve ipi birlikte değerlendirin, ip pvc borunun içinde geçecek ve dışarıda düğümlendikten sonra tekrar pvc borunun içine yerleştirilecek, bu nedenle düğümü attıktan sonra içinden geçip geçmediğine bakın, içinden geçmesi hem görüntüyü güzelleştirir hem de düğümün daha sonra sıkıntı yaratmasınI(açılması vs..) engeller.

bodylastics2.jpg

Burada önemli olan nokta düğüm çünkü bu düğümü hem direnç bantlarına atacağız hem de iplere, ben bowline düğümleme yöntemini kullandım, belki siz başkasını ve daha güvendiğiniz bir yöntemi kullanmak istersiniz, bu size kalmış.

bodylastics3.jpg

Her şey hazırsa Kalastik'i birleştirip çalışmaya başlayabilirsiniz. Sorularınız olursa mutlaka bekliyorum, sizin yaptıklarınızı da burada görmek beni ayrıca memnun eder.

Eleştiri: Ülkemizde ne doğru düzgün direnç lastiği ne de böyle aletleri uygun fiyatlara bulabiliyoruz, şu resimde gördüğünüz direnç lastikleri bile hafif, orta, ağır şeklinde sıralanmış lastikler ancak yurt dışında bu lastikler lbs ile belirlenir. Mesela ağır lastik demezler 25 lbs derler, yani lastiğin direncinin 12-13 kg olduğundan bahsederler, tıpkı ağırlıklar, ağırlık plakaları gibi üzerlerinde yazılıdır, inşallah bu tarz lastikleri de görebiliriz.
      *** Şınav çekmeden okumaya devam etme, yat ve şimdi, şu an sadece şınav çek. Artık SVG'ye ilk adımını attın, tebrikler.***
    • Değerli sporsever arkadaşım, yazı ve pratik fikir için teşekkürler. Kaliteli direnç bantları ülkemizde bulunmuyor olduğundan bahsetmişsin. Son aylarda durum değişmiş durumda. Yazında bahsi geçen GYMlastics de Bodylastics de Türkiye'de var. Bilgilendireyim dedim. İkisinin de temsilcisi aynı kişi. gymlastics.com ya da com.tr olması lazım
      Kendi kullandığım ve çok memnun olduğum GYMlastics, yazında olması gerektiğini söylediğin gibi her bandın ayrı ayrı maksimum direnci belirtilerek ambalajlanmış olarak geldi. Üstelik şerit şeklinde değil gerçekten sağlam, çok katlı, aksesuarları, çantasıyla 6 bant ve dvd ve kataloğu ile. Ben bantları kale direğine bağlayıp 90 kilo bedenimi çekebiliyorum, gerçekten sağlam :) Yani şu ebru şallı lastikleri :) veya therabantlar gibi biraz çekiştirince patlayanlardan değil :):) Genellikle parkta kullanıyorum ve gerçekten serbest ağırlıkları oradan oraya taşımaktan kurtuldum. Bir göz atmanı tavsiye ederim.

Kolay gelsin.
    • Bu lastikler gerçekten lazım. Uzun zamandır aklımdaydı bir tane yapmak. Fiyatlar basit bi lastik için cidden pahalı. Fazla sayıda kullanmak gerekli olduğunu da düşünürsek. Aşağıdaki ilk linkteki o kadar kaliteli değildir diye tahmin ediyorum. İkincisi için de kaliteli görünüyor ama hiç yorum yok. O yüzden nedir ne değildir belli değil.

hepsiburada.com/liste/altis-dl…0000380&SKU=SPORALTIS1018

hepsiburada.com/liste/sveltus-…SKU=SPORKETT100#Gorseller

Küçüklüğümüzde sapan yapmak için kullandığımız serum lastikleri vardı. Fiyat sormadım ama tahminim onlarla çok ucuza gelir bu işlem. Tek sıkıntı ben şınav çekmek için düşündüğümden o kadar lastiği bir arada tutmak gerekir galiba. Eğer yapabilirsem resim paylaşmaya çalışırım.
    • Serum lastiği kaldı mı yahu bu devirde? Vallahi net söylemek gerekirse, bizdeki malların hatası lastiklerin üzerine dirençlerini yazmamaları bunun sebebi de sanırım çin malı olmaları, ecnebide öyle mi? Adam yazıyor bu lastikdeki direnç = 10 kg döküm ağırlık gibi.. Aslında açıp sormadık hiç bir sormakta fayda var, belki müşteri hizmetleri kg olarak biliyordur.
      *** Şınav çekmeden okumaya devam etme, yat ve şimdi, şu an sadece şınav çek. Artık SVG'ye ilk adımını attın, tebrikler.***
    • Yeri gelmişken tartışalım istedim Nerde okudum hatırlayamadım ama şöyle birşey okumuştum göğus yayları direnç bantları vs ile çalışmak sakatlanma tendinit kas yırtılması tendon kopması gibi sakatlanmalara sebep olabilir nedenini şöyle açıklıyor uygulanan kuvvetin gittikçe artması ile birlikte kas kasılıyor yay uzuyor yay uzadıkça uygulanması gereken kuvvet artıyor artan kuvvete karşı çalışma beraberinde sakatlık riski oluşturuyor siz ne dusunuyorsunuz
    • asd wrote:

Bu lastikler gerçekten lazım. Uzun zamandır aklımdaydı bir tane yapmak. Fiyatlar basit bi lastik için cidden pahalı. Fazla sayıda kullanmak gerekli olduğunu da düşünürsek. Aşağıdaki ilk linkteki o kadar kaliteli değildir diye tahmin ediyorum. İkincisi için de kaliteli görünüyor ama hiç yorum yok. O yüzden nedir ne değildir belli değil.

hepsiburada.com/liste/altis-dl…0000380&SKU=SPORALTIS1018

hepsiburada.com/liste/sveltus-…SKU=SPORKETT100#Gorseller

Küçüklüğümüzde sapan yapmak için kullandığımız serum lastikleri vardı. Fiyat sormadım ama tahminim onlarla çok ucuza gelir bu işlem. Tek sıkıntı ben şınav çekmek için düşündüğümden o kadar lastiği bir arada tutmak gerekir galiba. Eğer yapabilirsem resim paylaşmaya çalışırım.

İkinci için bir şey diyemem ama Altis'inkini sakın almayın. Burada başka bir konuda bahsetmiştim daha önce, linkini verdiğiniz Altis'ten 2 tane aldım, biri yetmez diye. Tam tahmin ettiğim gibi bırakın birini ikisi bile yeterli gelmedi ağırlık olarak. Belki bayanlara yeter, ama ciddi spor yapmak isteyen bir erkek için değiller. Ayrıca sağlam da değiller. Dediğim gibi ikisini birden kullanıyordum, o da haftada 2 gün ve ancak 20 dk. belki. Üç ay sonra antrenmanın ortasında birden koptu, Allah'tan yüzüme değilde karnıma vurdu lastikler, bir kaç gün kızarıklık ile gezerek atlamış oldum.

Diğer taraftan @'realbiker''ın bahsetmiş olduğu gymlastics sitesinin sattığı bodylastics olarak da bilinen lastikleri de denedim. Türkiye'de şu an satılandan bir önceki versiyon lastikleri satıyorlar. Yeniler çok daha iyi olmakla beraber, bu lastikler gerçekten sağlam ve ağırlık olarak fazla fazla yeterli. Bİr dezavantajı pahalı olmaları. Gerçekten kullanmayacaksanız para verip almayın, ama kesin kullanacağınıza eminseniz ve devamlı gelişme yüzünden dambıl setlerine para verip durmak istemiyorsanız işinize yarayacaktır.
    • Var mı diye internette arattığımda metresi 2 tl'ye falan gördüm. Ayrıntılı incelemedim.

Altis marka olanın yorumlarında o kadar sert olmadığı söyleniyor. Ondan 5 tane almaya kalksam üff. Diğerinde ise 15 kiloya kadar yazıyor.

Serumu bir kaç güne halletmeye çalışırım.

@1001 yok zaten almam da dediğim gibi serumu denemek lazım. Ya işin aslı bana sadece şınav çekerken lazım. Benim ağırlıklar çok çok kaliteli olduğu için malzemeden kaçmamış adamlar. 5 kilolukların çapları 30 cm :D Sırt çantasına 20 kilo dolduruyorum. Her seferinde bir yerlerden teker teker ip kopma sesi geliyor. Ondan hariç bazen devrilecek gibi oluyor. Şınavın ortasında çantayı diğer tarafa yönlendirmeye çalışıyorum. Sonuç olarak lastik şart :D

The post was edited 1 time, last by asd ().

• asd wrote:

@1001 yok zaten almam da dediğim gibi serumu denemek lazım. Ya işin aslı bana sadece şınav çekerken lazım. Benim ağırlıklar çok çok kaliteli olduğu için malzemeden kaçmamış adamlar. 5 kilolukların çapları 30 cm :D Sırt çantasına 20 kilo dolduruyorum. Her seferinde bir yerlerden teker teker ip kopma sesi geliyor. Ondan hariç bazen devrilecek gibi oluyor. Şınavın ortasında çantayı diğer tarafa yönlendirmeye çalışıyorum. Sonuç olarak lastik şart :D

Dambıl ağırlığını çantada denedim ben de ama çantanın sapı koptu ilk defada, bunun üzerine lastikler ile denedim ama olmadı, tutmak zor, sırttan kayıyor devamlı, konsantrasyonu bozuyor; ben beceremedim yani.
    • fitdr wrote:

@urlgy o konuda en şanslısı, çok güzel bir ağırlık yeleği var. İstediği gibide tasarlıyor :)

yelek konusunda çok memnunum ağırlık sebebiyle arkaya yığılma sorununu omuz bölgesine kuşak diktirerek bir miktar aştım ağırlık tam skapulanın üstünde olduğu için şınavlarım gayet etkin oluyor tekrar sayımı arttırınca tasarımı farklilastirip 20 kg ağırlıga çıkmayı planlıyorum
    • urlgy wrote:

yelek konusunda çok memnunum ağırlık sebebiyle arkaya yığılma sorununu omuz bölgesine kuşak diktirerek bir miktar aştım ağırlık tam skapulanın üstünde olduğu için şınavlarım gayet etkin oluyor tekrar sayımı arttırınca tasarımı farklilastirip 20 kg ağırlıga çıkmayı planlıyorum

Ağırlık yeleği gibi bir şeyi 2 tişört üst üste diktirip, üsttekine kesikler açıp yaptırmayı düşündüm. Önde ve arkada, altlı üstlü 4 cep. Tişörtlerin o ağırlığı taşıyacağından şüpheliyim.

1001 wrote:

bunun üzerine lastikler ile denedim ama olmadı, tutmak zor, sırttan kayıyor devamlı

Acaba iki gurup lastiği sırttan çarpı şeklinde geçirsek, yani bir grubu sol kolun üzerinden sağ koltuk altına oradan sağ ele, diğer grubu da tam tersi şeklinde tutsak kayma azalır mı?
    • tamda aradığım konu geçenlerde baktım bunların fiyatlarına :)
      Başarısızlık kabul edilebilir ama denememek, ASLA ! X(
      Instagram : kalistenikturk
      Mail : aykutkinayer@gmail.com
      Videolarımız ve Daha Fazlası için
    • urlgy wrote:

Yeri gelmişken tartışalım istedim Nerde okudum hatırlayamadım ama şöyle birşey okumuştum göğus yayları direnç bantları vs ile çalışmak sakatlanma tendinit kas yırtılması tendon kopması gibi sakatlanmalara sebep olabilir nedenini şöyle açıklıyor uygulanan kuvvetin gittikçe artması ile birlikte kas kasılıyor yay uzuyor yay uzadıkça uygulanması gereken kuvvet artıyor artan kuvvete karşı çalışma beraberinde sakatlık riski oluşturuyor siz ne dusunuyorsunuz

benim sorum gümbürtüye gitmesin diye kendimi tekrarladım :) sabit ağırlığa karşı çalışmak ve artan ağırlığa karşı çalışmak
    • urlgy wrote:

Yeri gelmişken tartışalım istedim Nerde okudum hatırlayamadım ama şöyle birşey okumuştum göğus yayları direnç bantları vs ile çalışmak sakatlanma tendinit kas yırtılması tendon kopması gibi sakatlanmalara sebep olabilir nedenini şöyle açıklıyor uygulanan kuvvetin gittikçe artması ile birlikte kas kasılıyor yay uzuyor yay uzadıkça uygulanması gereken kuvvet artıyor artan kuvvete karşı çalışma beraberinde sakatlık riski oluşturuyor siz ne dusunuyorsunuz

Bu benim bilgi alanımda olan bir konu değil, dolayısı ile yorum yapmam doğru olmaz. Ama ilginçtir ki direnç lastiğini tavsiye eden bir yerde tam tersini okumuştum. Hatırladığım kadarıyla şöyle diyordu: Dambıl tarzı ağırlıklar siz daha elinize alır almaz kaslara, eklemlere yük bindirmeye başlar, diyelim ki bicepsleri çalıştıracaksınız, dambılı kaldırıp bicepse yüklendikten sonra kollarınızı indirine kadar ağırlık kaslara eklemlere binmeye devam edecektir, hatta kollar aşağıdayken bile kollarınıza ağırlık yüklenmeye devam ediyor. Lastik ise kol en yukarıdayken direnci ne kadar ise o kadar ağırlık bindirir kollara ve siz kolunuzu indirirken ağırlık gittikçe azalır, en aşağıdayken hiç ağırlık binmez.

Lastiğin uzadıkça uyguladığı kuvvetin artmasının bir sınırı var sonuçta. Diyelim ki 20 kg.lık bir lastiğe uygulayacağımız kuvvet bu ağırlık için gereken kadar olacaktır. Yukarıdaki iddia pek inandırıcı gelmedi bana.

Galiba ağırlık veya lastik üreticileri kendi mallarını öne çıkarmak için bu tarz şeyleri kullanıyorlar yorumu yanlış olmaz.
    • Bunların bi standardı var mı ? Latiklerden bahsediyorum. Ben idman öncesi özellikle sw idmanı öncesi omuzlarımda sıkıntı olduğu için yanımda da dumbell taşıyamayacağım için lasatik almayı düşünüyorum ? Hangisinden almalıyım acaba ?
      Başarısızlık kabul edilebilir ama denememek, ASLA ! X(
      Instagram : kalistenikturk
      Mail : aykutkinayer@gmail.com
      Videolarımız ve Daha Fazlası için
    • 1001 wrote:

Diğer taraftan @'realbiker''ın bahsetmiş olduğu gymlastics sitesinin sattığı bodylastics olarak da bilinen lastikleri de denedim. Türkiye'de şu an satılandan bir önceki versiyon lastikleri satıyorlar. Yeniler çok daha iyi olmakla beraber, bu lastikler gerçekten sağlam ve ağırlık olarak fazla fazla yeterli. Bİr dezavantajı pahalı olmaları. Gerçekten kullanmayacaksanız para verip almayın, ama kesin kullanacağınıza eminseniz ve devamlı gelişme yüzünden dambıl setlerine para verip durmak istemiyorsanız işinize yarayacaktır.

Üstteki mesajları okursanız işinize yarayacak bilgiler var. Yukarıdaki mesajımın bir kısmını buraya tekrar alayım. Hatta lastiklerin resmini de koydum, dirençlerini de belirtiyor resim.
    • @Aykut Can ben bu lastikleri yani piyasada satilan pilates lastiklerini bu yaptığım aletle kullanırken hafif ve orta şiddet dediklerini yirttigimi, kopardigimi bilirim, o nedenle öyle lastik alacaksan en sertini almanı tavsiye ederim, bunun yanında lastikleri ikiye katlandığında direnç daha da artıyor ve lastikler uzun, bunları da aklında bulundur, tüm teknik ayrıntılar bir yana, taşınabilirlik açısından gayet verimli ve parka da götürdüğün olmuştur. Bu bir adam var hannibal miydi, onun da bu direnç lastikleri ile ilgili bir videosu var, yani bizim alanda svg de yurt dışında da kullanılan bir malzeme ayrıca.